Izrael Abraham Staffel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Izrael Abraham Staffel
Maszyna rachunkowa Staffela
Liczebnica mechaniczna Staffela

Izrael Abraham Staffel (ur. 1814, zm. 1884 w Warszawie) – polski wynalazca pochodzenia żydowskiego, warszawski zegarmistrz, mechanik, twórca m.in. maszynki rachunkowej - arytmometru. Wynalazca wielu precyzyjnych mechanizmów, z których anemometr i probież aliaży (przyrząd do badania składu stopów metali szlachetnych w oparciu o prawo Archimedesa), znajdują się w zbiorach muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Maszyna licząca Staffela[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Maszyna licząca Staffela.

Najbardziej znany jego wynalazek to maszynka rachunkowa, która wykonywała funkcje dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, podnoszenia do potęg i wyciągania pierwiastków kwadratowych. Był to typ maszyny walcowej złożonej z siedmiu zestawów walców wzajemnie sprzężonych.

Wykonana po 10 latach prac, została zaprezentowana na wystawie przemysłowej w Warszawie w 1845, następnie w Akademii Nauk w Petersburgu, gdzie uzyskała równie wysokie oceny jak w Warszawie. W 1851 pokazana na pierwszej wystawie międzynarodowej w Londynie, gdzie otrzymuje medal.

Inne wynalazki[edytuj | edytuj kod]

Innym znanym wynalazkiem była liczebnica mechaniczna realizująca tylko dwa działania matematyczne - dodawanie i odejmowanie. Wykonana w postaci siedmiu walców z liczbami pozwalała na wykonywanie działań na liczbach od 0 do 9 000 000. W założeniu urządzenie miało wyprzeć popularne szczoty (czyli liczydła), lecz na skutek ceny, jak i czasu obsługi nie przyniosły wynalazcy dochodu.

Powstały nie więcej jak dwa modele jego maszyn, a jedyny zachowany egzemplarz znajduje się w Muzeum Techniki w Warszawie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]