Izydor (Kiriczenko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Izydor
Исидор
Nikołaj Kiriczenko
Николай Кириченко
metropolita jekaterinodarski i kubański
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 25 maja 1941
Wejmarn
metropolita jekaterinodarski i kubański
Okres sprawowania od 2001
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia jekaterinodarska
Śluby zakonne 3 stycznia 1967
Diakonat 5 lutego 1967
Prezbiterat 7 kwietnia 1967
Nominacja biskupia 12 czerwca 1977
Sakra biskupia 19 czerwca 1977
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 19 czerwca 1977
Miejscowość Leningrad
Miejsce Cerkiew św. Jana Teologa
Konsekrator Nikodem (Rotow)
Współkonsekratorzy Juwenaliusz (Pojarkow), Melchizedek (Lebiediew), Ireneusz (Seredni), Antoni (Zawgorodny), Cyryl (Gundiajew), Walenty (Miszczuk), Meliton (Sołowjow)

Izydor, imię świeckie Nikołaj Kiriczenko (ur. 25 maja 1941 w Wejmarnie) – rosyjski biskup prawosławny.

Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do leningradzkiego seminarium duchownego, a następnie do Leningradzkiej Akademii Duchownej. Będąc studentem IV roku, 3 stycznia 1967, złożył wieczyste śluby zakonne przed metropolitą leningradzkim i nowogrodzkim Nikodemem, przyjmując imię Izydor na cześć św. Izydora Juriewskiego. 5 lutego 1967 został wyświęcony na diakona, zaś 7 kwietnia tego samego roku na kapłana. Został mianowany proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego we wsi Opole, którą to funkcję pełnił do marca 1970, gdy został proboszczem parafii Opieki Matki Bożej w Koziej Górze. Po roku przeniesiony do parafii św. Jerzego w Starej Russie. W 1973 podniesiony do godności ihumena. Od września 1975 wykładał w Leningradzkiej Akademii Duchownej oraz opiekował się akademicką cerkwią św. Jana Teologa.

12 czerwca 1977 podniesiony do godności archimandryty równocześnie z nominacją na biskupa archangielskiego i chołmogorskiego. Uroczysta chirotonia odbyła się 19 czerwca 1977 w cerkwi św. Jana Teologa z udziałem metropolitów leningradzkiego i nowogrodzkiego Nikodema, krutickiego i kołomieńskiego Juwenaliusza, arcybiskupa penzeńskiego i sarańskiego Melchizedeka, biskupów sierpuchowskiego Ireneusza, stawropolskiego i bakijskiego Antoniego, wyborskiego Cyryla, ufimskiego i stierlitamackiego Walentego i tichwińskiego Melitona. Od 1985 nosił tytuł arcybiskupa archangielskiego i murmańskiego. W 1987 przeniesiony na katedrę krasnodarską i kubańską. Pozostając w tejże eparchii, uzyskiwał kolejno godność arcybiskupa (1989) i metropolity (2001), od 3 kwietnia tego roku jako metropolita jekaterinodarski i kubański.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Nikon (Fomiczow)
Biskup archangielski i murmański
1977 – 1987
Następca
Pantelejmon (Dołganow)
Poprzednik
Włodzimierz (Kotlarow)
Biskup jekatierinodarski i kubański
od 1987
Następca
Nadal sprawuje urząd