Józef Bieniek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Bieniek
Piast
kapitan w st. spocz.
Data i miejsce urodzenia 19 marca 1911
Librantowa
Data i miejsce śmierci 16 stycznia 2002
Nowy Sącz
Przebieg służby
Siły zbrojne Bataliony Chłopskie
Armia Krajowa
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Batalionów Chłopskich Krzyż Armii Krajowej

Józef Bieniek (ur. 19 marca 1911 w Librantowej, zm. 16 stycznia 2002 w Nowym Sączu) – historyk, poeta, żołnierz Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, Honorowy Obywatel Miasta Nowy Sącz.

Józef Bieniek był jednym z czworga dzieci Józefa i Małgorzaty z Pressów. Po wczesnej śmierci ojca musiał porzucić naukę i podjąć pracę zarobkową. W latach 30. związał się z Towarzystwem Szkoły Ludowej, publikował swoje wiersze w "Głosie Podhala" i "Piaście". Podczas okupacji hitlerowskiej został żołnierzem Batalionów Chłopskich, pod pseudonimem "Piast". Współredagował konspiracyjne pismo "Zarzewie", zajmował się kolportażem prasy podziemnej i organizacją nowych komórek organizacji. W kwietniu 1944 roku, zgodnie z umową scaleniową, został żołnierzem Armii Krajowej. W 1944 roku był przewodniczącym Powiatowego Komitetu Opieki nad Ofiarami Terroru Hitlerowskiego, organizując pomoc dla ich rodzin oraz współtwórcą Cywilnego Sądu Specjalnego dla powiatów nowosądeckiego i limanowskiego.

Po zakończeniu wojny związał się z mikołajczykowskim Polskim Stronnictwem Ludowym. Poszukiwany za działalność partyzancką, ukrywał się do kwietnia 1948 roku. W późniejszych latach powrócił do działalności literackiej, zajął się również pracą historyka. Publikował między innymi w "Przekroju", "Wieściach", "Słowie Powszechnym", "Dziś i Jutro", "Życiu Literackim", "Dzienniku Polskim", "Tygodniku Powszechnym", "Roczniku Sądeckim", "Dunajcu" i "Almanachu Sądeckim". Był autorem między innymi książek i opracowań poświęconych okresowi okupacji: Ziemia Sądecka w ogniu, Między Warszawą a Budapesztem, Droga wiodła przez Orawę, Sto osiem rajdów Rysia, Cichociemni, Harcerstwo sądeckie lat okupacji, W cieniu swastyki.

Był odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Batalionów Chłopskich i Krzyżem Armii Krajowej. W 2000 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Nowy Sącz.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]