Przejdź do zawartości

Józef Grochowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Grochowicz
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

1 stycznia 1936[1]
Borowina[1]

Profesor nauk rolniczych
Specjalność: inżynieria spożywcza[2]
Alma Mater

Wyższa Szkoła Rolnicza w Lublinie

Doktorat

20 grudnia 1965[2]
Wyższa Szkoła Rolnicza w Lublinie

Habilitacja

21 listopada 1970[2]
Wyższa Szkoła Rolnicza w Krakowie

Profesura

22 maja 1980[2]

Józef Grochowicz (ur. 1 stycznia 1936 w Borowinie) – polski inżynier, profesor nauk rolniczych, kierownik Katedry Inżynierii i Maszyn Spożywczych Wydziału Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prorektor Europejskiej Szkoły Wyższej w Sopocie[1][2].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W 1961 ukończył studia w Wyższej Szkole Rolniczej w Lublinie[2], w 1965 r. doktoryzował się na podstawie pracy zatytułowanej Badania nad procesami rozdzielania nasion koniczyny czerwonej na stole wibracyjnym według ich własności sprężystych, której promotorem był prof. Janusz Haman. W 1970 r. habilitował się na podstawie pracy pt. Maszyny do czyszczenia i sortowania nasion[1][2], a w 1980 uzyskał tytuł profesora nauk rolniczych[2].

Pracował w Instytucie Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa, w Katedrze Maszyn Spożywczych i Ochrony Środowiska na Wydziale Mechanicznym Akademii Techniczno-Rolniczej im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy, oraz w Centralnym Laboratorium Przemysłu Paszowego w Lublinie z siedzibą w Snopkowie[2].

Został zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula, oraz był kierownikiem w Katedrze Inżynierii i Maszyn Spożywczych na Wydziale Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, a także prorektorem w Europejskiej Szkole Wyższej w Sopocie[2].

Był członkiem prezydium Komitetu Techniki Rolniczej PAN i prezesem Polskiego Towarzystwa Inżynierii i Techniki Przetwórstwa Spożywczego SPOMASZ[2].

Jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Karmy dla Zwierząt Towarzyszących[2].

Wyróżnienia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Profesor Józef Grochowicz Doktor Honoris Causa Politechniki Koszalińskiej. dlibra.tu.koszalin.pl s. 1– 6–12. [dostęp 2023-05-21].
  2. a b c d e f g h i j k l Prof. zw. dr hab. inż. Józef Grochowicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2023-05-21].