Józef Kurek (żołnierz AK)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Kurek
Halny
kapitan kapitan
Data i miejsce urodzenia

30 listopada 1913
Koźmice Wielkie

Data i miejsce śmierci

9 października 1997
Bielsko-Biała

Przebieg służby
Lata służby

1937–1945

Siły zbrojne

Wojsko Polskie
Armia Krajowa

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Późniejsza praca

nauczyciel

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Krzyż Walecznych (od 1941) Medal Komisji Edukacji Narodowej Krzyż Armii Krajowej Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939”

Józef Kurek ps. „Halny” (ur. 30 listopada 1913 w Koźmicach Wielkich, zm. 9 października 1997 w Bielsku-Białej) – polski wojskowy, oficer Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej, po zakończeniu wojny nauczyciel wychowania fizycznego, instruktor narciarski. Kawaler Orderu Virtuti Militari.

Pomnik w Koźmicach Wielkich

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Józef Kurek był synem Jana, górnika w kopalni soli w Wieliczce oraz Wiktorii z Pirowskich. Ukończył Gimnazjum im. Jana Matejki w Wieliczce, egzamin dojrzałości złożył w 1934 roku. Po trzyletnim pobycie w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie-Ostrowie, w 1937 roku otrzymał promocję na podporucznika piechoty służby stałej. Służył w 73. pułku piechoty w Katowicach. Podczas kampanii wrześniowej walczył w składzie 201. pułku piechoty, 55. Dywizji Piechoty w Armii Kraków. Wzięty do niewoli niemieckiej, uciekł w październiku 1939 roku. W 1940 roku został zaprzysiężony do Związku Walki Zbrojnej przez podporucznika Franciszka Lembasa „Zgrzebnioka”. Przyjął pseudonim „Halny”.

Wraz z braćmi Władysławem i Franciszkiem zorganizował budowę konspiracyjnego schronu dla wielickiego Kedywu pod własnym domem rodzinnym w Koźmicach Wielkich. Od 1941 roku działał w obwodzie AK Jędrzejów, jako zastępca dowódcy obwodu i szef referatu operacyjnego. Odpowiadał za sprawy szkoleniowe, magazynowanie broni i sprzętu, opracowanie planów operacyjnych, także akcji „Burza”, odbieranie zrzutów lotniczych. W akcji „Burza” dowodził batalionem Jędrzejowskiego Pułku Piechoty AK. Awansował do stopnia porucznika, następnie kapitana. Po 1943 roku należał do organizacji NIE. Za swoje zasługi w walce został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej oraz Medalem Za udział w wojnie obronnej 1939.

Po zakończeniu wojny ukończył w 1948 roku Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (dyplom magisterski uzyskał w 1960 roku w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie). Od 1949 roku pracował jako nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej. Był instruktorem narciarskim Polskiego Związku Narciarskiego. Napisał kilkanaście publikacji dotyczących szkolnych urządzeń sportowych i wychowania fizycznego. Został odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką ZNP, Złotą Odznaką „Zasłużony dla rozwoju województwa katowickiego”.

Zmarł w 1997 roku i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Kamienicy. W 1998 roku jego imieniem nazwano jedną z ulic w Jędrzejowie.

Jego synem był Piotr Wojciech Kurek, polski fizyk i działacz kombatancki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Kurek: Mój ojciec Józef Kurek (1913–1997) [w:] Jadwiga Duda: 136 Spotkanie z cyklu „Wieliczka – Wieliczanie” pt. „Wieliczanie z Armii Krajowej (AK) w latach 1942-1945 i ich powojenne losy”; z serii: „W nauce i wiedzy” (11): Władysław Ptak (1920–1990), żołnierz AK ps. „Mały”, metalurg, prof. dr inż. AGH , nauczyciel akademicki, wynalazca”. „Biblioteczka Wielicka”. Zeszyt 81. Wieliczka: 2009. ISSN 1730-2900.