Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Akademia Wychowania Fizycznego
im. Bronisława Czecha w Krakowie
University Of Physical Education
główne wejście AWF, Kraków al.Jana Pawła II
główne wejście AWF, Kraków al.Jana Pawła II
Data założenia 1893/1950
Typ uczelni publiczna
Patron uczelni Bronisław Czech
Państwo  Polska
Adres al. Jana Pawła II 78
31-571 Kraków
Liczba studentów 3 990[1]
Rektor dr hab. prof. nadzw. Andrzej Klimek
Członkostwo Socrates-Erasmus
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Akademia Wychowania Fizycznego
Akademia Wychowania Fizycznego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Akademia Wychowania Fizycznego
Akademia Wychowania Fizycznego
Ziemia 50°04′22,5″N 20°00′02,9″E/50,072917 20,000806
Strona internetowa
Aula AWF
Pomnik rektora AWF Stanisława Panka
Stadion AWF
AWF – Hala Sportowa
Akademiki AWF
Popiersie patrona

Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowieuczelnia publiczna utworzona w Krakowie w 1950 roku.

Historia[edytuj]

Powstanie Krakowskiej AWF jest związane z utworzonym w 1893 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim, 2-letnim Kursem Naukowym dla Kandydatów na Nauczycieli Gimnastyki w Szkołach Średnich i Seminariach Nauczycielskich. Kurs był prowadzony nieopodal Wydziału Lekarskiego UJ. Został przekształcony w 1913 w 2-letnie Studium Wychowania Fizycznego, które poza kształceniem nauczycieli, organizowało wykłady i ćwiczenia praktyczne dla wszystkich słuchaczy uniwersytetu. Był to pierwsza taka instytucja uniwersyteckiego kształcenia nauczycieli wf w Polsce.

Kolejnym krokiem w celu uniwersyteckiego kształcenia nauczycieli wf było 3-letnie Studium Wychowania Fizycznego, utworzone w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce (1927) przy Wydziale Lekarskim UJ. W 1950 roku Studium zostało przekształcone w samodzielną Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego. Wprowadzone zostały też 4-letnie studia magisterskie (1954). W roku 1972 uczelni nadano nazwę: Akademia Wychowania Fizycznego, a niedługo po tym nadano jej imię Bronisława Czecha. Uczelnia w 1970 roku uzyskała prawa do nadawania stopnia doktora i stopień doktora habilitowanego w 1987.

Patron[edytuj]

Patronem krakowskiej AWF jest Bronisław Czech (1908-1944) – narciarz, trzykrotny olimpijczyk (1928 – 10 miejsce w kombinacji norweskiej, 1932 – 7 miejsce w kombinacji norweskiej, 1936 – 7 miejsce w sztafecie 4x10 km), absolwent CIWF w Warszawie (1934 r.), trener, wielki patriota. W okresie dwudziestolecia międzywojennego był jednym z najpopularniejszych sportowców Polski.

Wydziały i kierunki[edytuj]

Obecnie uczelnia kształci studentów na pięciu kierunkach prowadzonych w ramach trzech wydziałów:

Dodatkowo w Uczelni funkcjonuje Centrum Edukacji Zawodowej AWF w Krakowie, które prowadzi studia podyplomowe oraz specjalizacje, kursy trenerskie i instruktorskie. Akademia prowadzi także studia doktoranckie (od roku akademickiego 1998/1999 na Wydziale Wychowania Fizycznego, a od 2008 roku istnieje możliwość otwarcia przewodu doktorskiego i obrony pracy doktorskiej również na Wydziale Rehabilitacji Ruchowej). Aktualnie studiuje na uczelni ok. 4550 studentów (wychowanie fizyczne – 1660 słuchaczy, turystyka i rekreacja – 1654 słuchaczy, rehabilitacja ruchowa – 1026 słuchaczy).

Władze uczelni[edytuj]

Dyrektorzy[edytuj]

Zastępcy dyrektora[edytuj]

  • 1927–1939 – prof. Jerzy Kaulbersz
  • 1945–1949 – dr Józef Figna
  • 1949–1950 – dr Jan Bugajski

Poczet rektorów[edytuj]

Rada Samorządu Studenckiego i organizacje przyuczelniane[edytuj]

Reprezentacją studentów jest Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego, która koordynuje i organizuje działalność studentów, odzwierciedlającą zróżnicowanie ich zainteresowania społeczno-kulturalne, artystyczne i turystyczno-sportowe. Zajmują się tym 4 Komisje Rady Samorządu oraz takie organizacje jak:

  • Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” – działa przy Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie od roku 1972. Aktualnie działalność Zespołu prowadzona jest w dwóch sekcjach: baletowej i instrumentalnej. Program artystyczny obejmuje tańce narodowe oraz tańce i przyśpiewki z różnych regionów Polski. Członkami Zespołu są głównie studenci i absolwenci krakowskiej AWF.
  • Koło PTTK AWF – Koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przy Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oznaczone nr 6. działa od 1997 roku. Jak wszystkie Koła funkcjonujące na krakowskich uczelniach podlega ono pod Oddział Akademicki w Krakowie, który mieści się na ulicy Radziwiłłowskiej 21/4. Koło nr 6 zrzesza ponad 30. członków oraz licznych sympatyków, dla których organizuje imprezy propagujące turystykę kwalifikowaną oraz popularyzujące krajoznawstwo jako formę aktywnego wypoczynku. Przewodniczącym koła jest dr Piotr Dąbrowski.
  • Akademicki Klub Narciarski „Gips”,
  • Sekcje Sportu Powszechnego w ramach Klubu AZS AWF – istniejąca już 33 lata (rok zatwierdzenia 1976) sekcja sportowa AZS działająca przy Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie wychowała wielu reprezentantów Polski, uczestników i medalistów mistrzostw świata i Igrzysk Olimpijskich.
  • Biuro Karier – biuro wspomagające studentów w zakresie poszukiwania pracy, ofert praktyk, staży, warsztatów. Celem jest ułatwienie wejścia na rynek pracy studentom akademii.

Absolwenci[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. „Szkoły wyższe i ich finanse w 2011 r.”, s. 111, 2012. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1506-2163 (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj]