Języczek bocznotrzonowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Języczek bocznotrzonowy
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

wodnichowate

Rodzaj

języczek

Gatunek

języczek bocznotrzonowy

Nazwa systematyczna
Arrhenia griseopallida (Desm.) Watling
Notes R. bot. Gdn Edinb. 45(3): 553 (1989) [1988]

Języczek bocznotrzonowy, pępówka bocznotrzonowa (Arrhenia griseopallida (Desm.) Watling) – gatunek grzybów z rodziny wodnichowatych (Hygrophoraceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Arrhenia, Hygrophoraceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy gatunek ten opisał w 1826 r. Jean Baptiste Henri Joseph Desmazières, nadając mu nazwę Agaricus griseopallidus. Później zaliczany był do różnych rodzajów. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę, nadał mu Roy Watling w 1989 r.[1]

Ma 17 synonimów. Niektóre z nich:

  • Gerronema griseopallidum (Desm.) Raithelh. 1973
  • Leptoglossum griseopallidum (Desm.) Jamoni 1990
  • Omphalina griseopallida (Desm.) Quél. 1886
  • Phaeotellus griseopallidus (Desm.) Kühner & Lamoure 1985[2].

W 2003 r. Władysław Wojewoda dla ówczesnej nazwy naukowej Omphalina griseopallida zaproponował polską nazwę pępówka bocznotrzonowa[3]. Jest ona niespójna z aktualną nazwą naukową Arrhenia epichysium. Spójną z nazwą naukową polską nazwę języczek bocznotrzonowy podaje internetowy atlas grzybów[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 0,5–2,5 cm, początkowo wypukły, potem mniej wypukły i lekko wklęsły w środku, w końcu lejkowaty. Powierzchnia gładka lub drobno łuskowata, głównie z małymi, ciemnobrązowymi łuskami na brzegu. Jest higrofaniczny; w stanie wilgotnym ciemnobrązowoszary, po wyschnieciu o barwie od białej do izabelowatej. Brzeg podwinięty, często falisty, pomarszczony, z półprzezroczystymi prążkami[5].

Blaszki

Zbiegające na trzon, grube, rozwidlone, pofałdowane, z międzyblaszkami, ciemnoszarobrązowe. Ostrza tej samej barwy[5].

Trzon

Wysokość 0,7–3 cm, grubość 1–4 mm, centralny lub bocznie osadzony, walcowaty lub cieńszy w kierunku podstawy, czasem spłaszczony, często wygięty, początkowo pełny, potem pusty w środku. Powierzchnia naga lub delikatnie owłosiona, płowoszara[5].

Miąższ

Cienki o kremowej barwie. Smak niewyraźny, zapach słaby, podobny do zapachu pelargonii[5].

Cechy mikroskopowe

Podstawki maczugowate z 2–4 sterygmami, 32–40 × 5–9 µm. Zarodniki podłużne-elipsoidalne, gruszkowate do łezkowatych, gładkie, nieamyloidalne (7,5)8–12(14) × (4,5)5–7(8) µm. Brak cystyd. Strzępki w tramie blaszek splątane. Strzępki w skórce splątane, niektóre drobno inkrustowane, o średnicy 4–8 µm. Sprzążki występują we wszystkich strzępkach[5].

Gatunki podobne

Języczek bocznotrzonowy charakteryzuje się gładkim do drobno łuskowatym, wypukłym kapeluszem, który z wiekiem jest lekko wklęsły do lejkowatego, dość grubym trzonem (do 4 mm), rozwidlonymi blaszkami, często bocznym (ekscentrycznym). Języczek czarnobrązowy (Arrhenia obscurata) różni się zawsze centralnym i cieńszym trzonem, nierozwidlonymi ostrzami, węższym trzonem (do 2 mm) i mniejszymi zarodnikami[5].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Stanowiska języczka bocznotrzonowego podano głównie w Europie. Poza nią znany jest w nielicznych miejscach w północno-wschodniej części Ameryki Północnej, w Rosji i na Nowej Zelandii[6]. W Polsce W. Wojewoda w 2003 r. przytoczył 5 stanowisk[3]. Aktualne stanowiska podaje internetowy atlas grzybów. Znajduje się w nim na liście gatunków zagrożonych i wartych objęcia ochroną[4].

Nadrzewny i grzyb saprotroficzny. Występuje na polanach, pod przydrożnymi drzewami, na obrzeżach lasów, w parkach. Rośnie na ziemi, wsód mchów i opadłych liści. W Polsce tworzy owocniki zazwyczaj od lipca do listopada[3].

Grzyb niejadalny[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2022-12-01] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2022-12-01] (ang.).
  3. a b c Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b Aktualne stanowiska języczka bocznotrzonowego w Polsce [online], Internetowy atlas grzybów [dostęp 2022-12-01].
  5. a b c d e f g Arrhenia griseopallida / Arrhénie gris pâle [online], Mycoquébec.orgdata dostępu = 2022-12-01.
  6. Występowanie Arrhenia griseopallida na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2022-12-01] (ang.).