Języczek nadrzewny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Języczek nadrzewny
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

wodnichowate

Rodzaj

języczek

Gatunek

języczek nadrzewny

Nazwa systematyczna
Arrhenia epichysium (Pers.) Redhead, Lutzoni, Moncalvo & Vilgalys
Mycotaxon 83: 47 (2002)

Języczek nadrzewny, pępówka nadrzewna (Arrhenia epichysium (Pers.) Redhead, Lutzoni, Moncalvo & Vilgalys) – gatunek grzybów z rodziny wodnichowatych (Hygrophoraceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Arrhenia, Hygrophoraceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy gatunek ten opisał w 1794 r. Christiaan Hendrik Persoon, nadając mu nazwę Agaricus epichysium. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę, nadali mu Scott Alan Redhead, François M. Lutzoni, Jean-Marc Moncalvo i Rytas J. Vilgalys w 2002 r.[1]

Ma 10 synonimów. Niektóre z nich:

  • Clitocybe epichysium (Pers.) H.E. Bigelow 1958
  • Gerronema epichysium (Pers.) Raithelh. 1973
  • Omphalia epichysium var. pallescens Kühne 1953
  • Omphalina epichysium (Pers.) Quél. 1886[2].

W 1987 r. Władysław Wojewoda, Mirko Svrček i Vančura dla ówczesnej nazwy naukowej Omphalina epichysium nadali polską nazwę pępówka nadrzewna[3]. Jest ona niespójna z aktualną nazwą naukową Arrhenia epichysium. Spójną z nazwą naukową polską nazwę języczek nadrzewny podaje internetowy atlas grzybów[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 1–3 cm, początkowo wypukły, potem pępówkowaty do lejkowatego (z dużą wklęsłością na środku). Brzeg początkowo podwinięty, a następnie wygięty. Powierzchnia półprzezroczysto-prążkowana, higrofaniczna, szarobrązowa do bladobrązowej, przechodząca w jaśniejsze odcienie, naga z wyjątkiem kutnerowatego środka[5].

Blaszki

Zbiegające na trzon, dość gęste, stosunkowo szerokie (do 3 mm), jasnoszare, jaśniejsze niż kapelusz i trzon. Występują blaszki 3- do 4-rzędu[5].

Trzon

Wysokość 1–2,5 cm, grubość 2–3 mm, mniej więcej równy, z wiekiem pusty w środku, u nasady często biało owłosiony. Powierzchnia naga, wodnista, szarobrązowa. Brak osłony częściowej[5].

Miąższ

Cienki, o grubości około 1 mm, wodnistobrązowy, niezmieniający barwy po uszkodzeniu. Zapach i smak łagodny[5].

Cechy mikroskopowe

Zarodniki 7,0–8,5 × 4,0–4,5 µm, z przodu eliptyczne do eliptyczno-podłużnych, z profilu nieco nierównoboczne, gładkie, cienkościenne z niepozornym apikulusem. Zawartość ziarnista, nieamylodalna[5].

Gatunki podobne

Języczek nadrzewny charakteryzuje się szaro-brązowym, pępówkowatym lub lejkowatym, prążkowanym kapeluszem. Podobnych jest kilka gatunków z rodzaju Arrhenia, ale można je rozróżnić na podstawie innych miejsc występowania, tj. na glebie lub wśród mchów. Arrhenia epichysium jest czasami mylona z pępkorostkiem baldaszkowym (Lichenomphalia umbellifera), który sporadycznie również występuje na dobrze spróchniałym drewnie, ale różni się kapeluszem od bladobrązowego do żółtawobrązowego, a nie od szarego do szarobrązowego. Ponadto, jak sugeruje nazwa rodzajowa, w rzeczywistości jest to grzyb lichenizowany, czyli tworzący symbiotyczny związek z glonami. Dowody tego związku można czasami dostrzec jako kępy glonów u podstawy jego trzonu[5].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Języczek nadrzewny występuje na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Najwięcej stanowisk podano w Europie. Poza Bałkanami występuje na całym jej obszarze od Morza Śródziemnego po północne krańce Półwyspu Skandynawskiego, podano jego występowanie także na Spitsbergenie[6]. W Polsce W. Wojewoda w 2003 r. przytoczył kilkanaście stanowisk z uwagą, że jest to gatunek rzadki[3]. Aktualne stanowiska podaje internetowy atlas grzybów[4]. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status V– gatunek zagrożony, który zapewne w najbliższej przyszłości przesunie się do kategorii wymierających, jeśli nadal będą działać czynniki zagrożenia[7].

Nadrzewny grzyb saprotroficzny rosnący w bukowo-świerkowych i liściastych lasach na zbutwiałym drewnie drzew iglastych. W Polsce tworzy owocniki przeważnie od lipca do października[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2022-12-01] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2022-12-01] (ang.).
  3. a b c Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b Aktualne stanowiska pępówki nadrzewnej w Polsce [online], Internetowy atlas grzybów [dostęp 2022-12-01].
  5. a b c d e f California Fungi – Arrhenia epichysium [online] [dostęp 2022-12-01].
  6. Występowanie Omphalina epichysium (Pers.) Quél. na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2022-12-01] (ang.).
  7. Zbigniew Mirek i inni, Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, PAN, 2006, ISBN 83-89648-38-5.