Język ili

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
T'urk, Türke
Obszar

Ili, Xinjiang, Chiny

Liczba mówiących

120 (1982)

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
UNESCO 4 poważnie zagrożony
Ethnologue 8a umierający
Kody języka
Kod ISO 639-2 tut
Kod ISO 639-3 ili
IETF ili
Glottolog ilit1241
Ethnologue ili
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język ilijęzyk wschodnioturecki, używany w prefekturze Ili, ujgurskiego regionu autonomicznego chińskiej republiki ludowej. Liczba użytkowników w 1982 wynosiła 120 ludzi; niemal wszyscy władali również kazachskim lub ujgurskim.

Język ili po pierwszy raz opisano w 1956 roku. Mimo że należy do karłuckiej gałęzi języków turkijskich, w wyniku sąsiedztwa z Kazachami, wykazuje też wpływy kipczackie (np. asymilacja zrostku dopełniacza, przejście /ɣ/ w /w/ po samogłoskach otwartych). Posiada 7 samogłosek i 22 spółgłoski.

Legenda głosi, że przodkowie dzisiejszych jego użytkowników przybyli do Chin ponad dwieście lat temu z kotliny fergańskiej. Obecnie żyją w dorzeczu rzeki Ili oraz mieście Kuldża. Z uwagi na liczne małżeństwa mieszane z Kazachami i Ujgurami, liczebność użytkowników języka ili zmniejsza się na rzecz kazachskiego i ujgurskiego.