J.P. Donleavy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
J.P. Donleavy
James Patrick Donleavy
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 kwietnia 1926
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 11 września 2017
Mullingar
Zawód, zajęcie pisarz

J.P. Donleavy, właśc. James Patrick Donleavy (ur. 23 kwietnia 1926 w Nowym Jorku, zm. 11 września 2017 w Mullingar[1]) – amerykański pisarz irlandzkiego pochodzenia. W czasie II wojny światowej służył w U.S. Navy, po jej zakończeniu zamieszkał w Irlandii; miał irlandzkie obywatelstwo.

Sławę zdobył dzięki pierwszej powieści pt. Ryży (The Ginger Man; wydanie polskie w tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego ukazało się w 1991 r.). Została ona opublikowana w 1955 w Paryżu i wzbudziła kontrowersje, głównie z powodu śmiałych opisów scen erotycznych. Bohaterem książki jest Sebastian Dangerfield, Amerykanin mieszkający w powojennym Dublinie, dwudziestokilkuletni lekkoduch (nie obchodzą go żona i córeczka) wędrujący po pubach stolicy Irlandii w poszukiwaniu seksualnych podbojów i użerający się z wierzycielami. Pisarz ukazuje zachowanie swego bohatera w sposób skrajnie naturalistyczny, ale nieobca jest mu i ironia.

Mimo iż Donleavy napisał później wiele powieści i sztuk teatralnych, żadna z nich nie zdobyła takiego uznania jak debiut.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anita Gates: J.P. Donleavy, Acclaimed Author of ‘The Ginger Man,’ Dies at 91 (ang.). www.nytimes.com, 2017-09-13. [dostęp 2017-09-15].