JTT Computer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
JTT Computer
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1990
Państwo  Polska
Siedziba 51-640 Wrocław
ul. Braci Gierymskich 156
Numer KRS 0000102006
Branża informatyka
Produkty sprzęt komputerowy
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
JTT Computer
JTT Computer
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
JTT Computer
JTT Computer
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
JTT Computer
JTT Computer
Ziemia51°06′03,2″N 17°07′07,8″E/51,100889 17,118833
Strona internetowa

JTT Computer Spółka Akcyjna – byłe przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą we Wrocławiu założone w 1990 roku, jeden z wiodących polskich producentów komputerów klasy PC.

Przedsiębiorstwo zajmowało się m.in. produkcją komputerów na potrzeby szkół. Pod koniec lat 90., ze względu na niekorzystne opodatkowanie sprzętu komputerowego produkowanego w kraju a sprzedawanego szkołom, JTT sprzedawała swoje komputery do firm za granicą, a następnie odkupowała go od tych firm i sprowadzała z powrotem do Polski[1]. Zgodnie z obowiązującym wówczas prawem taka transakcja była opodatkowana stawką 0% podatku VAT, o czym informowało Ministerstwo Edukacji:

Dzięki decyzjom urzędów celnych zwalniających na wniosek naszego Ministerstwa dostawy na potrzeby wyposażenia pracowni szkolnych z cła i podatku VAT udało się całą kwotę, która została przyznana na ten cel w ramach budżetu przeznaczyć na zakup pracowni komputerowych.

— Ministerstwo Edukacji, 2000, pismo SBA/RP-10/00[2]

Urzędnicy skarbowi uznali to jednak za działanie sprzeczne z prawem. Spółka została zmuszona do zapłaty 10 milionów złotych podatku i kar, a jej zarządowi postawiono zarzut działania na szkodę Skarbu Państwa[3].

Po trwającym cztery lata procesie w kolejnych instancjach, w roku 2003 Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że zarząd JTT nie naruszył prawa[4] i nakazał zwrócenie spółce całej kwoty nienależnego podatku wraz z odsetkami.

Przez okres do wydania i uprawomocnienia się tego postanowienia spółka JTT nie była w stanie normalnie funkcjonować. Pakiet akcji spółki, wniesiony do funduszu MCI Management SA w 1998 roku, został sprzedany (po decyzji organów skarbowych o obowiązku zapłaty podatku) ze stratą 10 milionów złotych. Pomimo korzystnego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, w połowie 2004 zarząd JTT ogłosił upadłość – spółka nie odzyskała już kondycji wystarczającej do kontynuowania działalności.

W listopadzie 2006 sąd we Wrocławiu orzekł, że fundusz MCI ma prawo do 38,5 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa za straty, jakie poniósł przy sprzedaży akcji JTT w związku z niezgodną z prawem decyzją organów skarbowych, przychylając się tym samym do żądania MCI. Wyrok nie jest prawomocny, przedstawiciel Skarbu Państwa zamierza wnieść sprzeciw[5].

W 2006 roku Ministerstwo Finansów opublikowało „Białą księgę JTT Computer i Optimus SA” wyjaśniającą – z pozycji administracji publicznej – sprawy JTT, Optimus oraz Romana Kluski[6].

W 2011 roku MCI prawomocnym wyrokiem sądu apelacyjnego uzyskało odszkodowanie w wysokości 46 mln zł za „doprowadzenie do upadłości na skutek błędnych i podejmowanych z naruszeniem prawa decyzji organów podatkowych”[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]