Jacek Łuczak (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jacek Łuczak (ur. 1950) – artysta, twórca piosenki autorskiej, gitarzysta oraz wykonawca własnych piosenek. Uczestnik festiwali i przeglądów piosenki na terenie całego kraju: Bazuna (Gdańsk), Yapa (Łódź), OPPA (Warszawa), Smak (Myślibórz), czy FPiPS (Kraków).

Swoją działalność twórczą rozpoczynał w klubie Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej „Amplitron”. Zadebiutował, tworząc wraz z Michałem Lorencem tzw. "Koalicję Wschodnią" z Wolną Grupą Bukowina na Jesiennym Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej Bazuna '73. Następnie stał się współzałożycielem zespołu o nazwie "Ludzie z Boomu", działającego na terenie klubu Politechniki Warszawskiej BOOM. Na przełomie lat 70. i 80. artysta związał się z klubem Uniwersytetu Warszawskiego Sigma, gdzie współtworzył program poetycki "Jak liście". Z tej grupy twórców w roku 1981 wyłonił się zespół Nasza Chata Skraja w składzie: Dorota Dobosz, Marek Majewski, Antoni Muracki, Jacek Łuczak, Bogusław Rynkowski.

Jacek Łuczak podczas Ogólnopolskich Spotkań Twórców i Wykonawców Piosenki Amatorskiej – Myślibórz '79 został nagrodzony "Hebanowym szczeblem do kariery" (I Nagroda). Otrzymał też I Nagrodę na III Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej (OPPA '80) oraz Wyróżnienie za piosenkę o ochronie środowiska pt. "Makabreska" na Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej Yapa '75. Od 1980 jest członkiem ZAKR.

Jest twórcą takich piosenek jak: "Mruczanka Blues", "Na sprzedaż", "Solo na smyczki i perkusję", "Blues nie tylko dla żony" czy "Pancerna Bossanova". Uczestniczył w wielu audycjach zarówno radiowych, m.in.: magazynie "Zgryz" Macieja Zębatego (Program III Polskiego Radia), "Gitarą i piórem" Janusza Deblessema (Program III Polskiego Radia), "Bar Bardów" Artura Górskiego-Motyla (Radio S) jak i telewizyjnych: "Powrót Bardów" Piotra Bukartyka (TVP 1).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]