Jacek Andrzej Rossakiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pieta
Pieta
Autor Jacek Andrzej Rossakiewicz
Rok wykonania 1990
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 200 × 190 cm
Muzeum Muzeum Sztuki Współczesnej w Dunkierce

Jacek Andrzej Rossakiewicz (ur. 16 października 1956 w Warszawie), malarz, teoretyk sztuki, filozof, architekt wnętrz.

Studiował na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1980 zajmuje się malarstwem olejnym, a od 1985 - teorią sztuki. Debiutował wystawą indywidualną w 1983 w Galerii Promocyjnej na Rynku Starego Miasta w Warszawie, gdzie pokazał swoje pierwsze obrazy inspirowane teorią Czystej Formy Stanisława Ignacego Witkiewicza. Pierwsze wystąpienie teoretyczne miało miejsce podczas trzeciej wystawy indywidualnej w „Galerii 102” w Warszawie w 1985. W jego obrazach pojawiają się społeczne i polityczne treści związane z krytyką sytuacji polskiej po stanie wojennym. W kolejnych artykułach publikowanych w katalogach wystaw wprowadza pojęcia: sztuka jako wolność (1985), malarstwo idei (1987), sztuka odwieczna (1989). Od 1989 Rossakiewicz tworzy cykle obrazów ewangelicznych: Pasja Dunkierska – włączona do zbiorów Muzeum Sztuki Współczesnej w Dunkierce – oraz Pasja według Świętego Jana, która wystawiana była na wielu wystawach indywidualnych w Warszawie, w Wołominie w Kaplicy Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, W Sali Rycerskiej i Sali Renesansowej na Zamku Korzkiew k/Krakowa.

Pasję według Świętego Jana stanowi piętnaście obrazów olejnych, opowiadających historię Jezusa Chrystusa od Ostatniej Wieczerzy do Zmartwychwstania włącznie. Rossakiewicz nazywa je malarstwem polimorficznym, w którym każda przedstawiona treść implikuje własne rozwiązania formalne.

W 2003 ukazała się Demokracja finansowa książka Rossakiewicza na temat związków pomiędzy duchowością a pieniądzem. Od 2014 roku wykłada metaekonomię i zasady monetyzacji gospodarki na studiach podyplomowych w Warszawskiej Szkole Zarządzania. Szkole Wyższej.

Rossakiewicz wystawiał swoje obrazy w galeriach w Warszawie (Galeria Zachęta), Krakowie (Galeria Zderzak), Gdańsku, Koszalinie i Pile (BWA), oraz w Herning (Dania), Valparaiso (Chile), Barcelonie, San Gabriele, Ille sur Tet, Hazebrouck, Kerkdagen. Stała ekspozycja mi. in. jego obrazów - kolekcja Gilbera Delaine znajduje się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Dunkierce - od 2005 roku w Centrum Współczesnej Sztuki Sakralnej w Lille. Francja.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]