Przejdź do zawartości

Jacek Andrzej Rossakiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jacek Andrzej Rossakiewicz
Data i miejsce urodzenia

16 października 1956
Warszawa

Data śmierci

24 września 2016

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Pieta
Ilustracja
Autor

Jacek Andrzej Rossakiewicz

Data powstania

1990

Medium

olej na płótnie

Wymiary

200 × 190 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Muzeum Sztuki Współczesnej w Dunkierce

Jacek Andrzej Rossakiewicz (ur. 16 października 1956 w Warszawie, zm. 24 września 2016) – polski malarz, teoretyk sztuki, filozof, projektant wnętrz, publicysta i niezależny analityk systemów monetarnych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1980 zajmował się malarstwem olejnym, a od 1985 teorią sztuki. Debiutował wystawą indywidualną w 1983 w Galerii Promocyjnej na Rynku Starego Miasta w Warszawie, gdzie pokazał swoje pierwsze obrazy inspirowane teorią czystej formy Stanisława Ignacego Witkiewicza. Pierwsze wystąpienie teoretyczne miało miejsce podczas trzeciej wystawy indywidualnej w „Galerii 102” w Warszawie w 1985. W jego obrazach pojawiają się społeczne i polityczne treści związane z krytyką sytuacji polskiej po stanie wojennym. W kolejnych artykułach publikowanych w katalogach wystaw wprowadza pojęcia: sztuka jako wolność (1985), malarstwo idei (1987), sztuka odwieczna (1989). Od 1989 Jacek Rossakiewicz tworzył cykle obrazów ewangelicznych: Pasja Dunkierska – włączona do zbiorów Muzeum Sztuki Współczesnej w Dunkierce – oraz Pasja według Świętego Jana, która wystawiana była na wielu wystawach indywidualnych w Warszawie, w Wołominie w Kaplicy Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, w Sali Rycerskiej i Sali Renesansowej na Zamku Korzkiew koło Krakowa i w Centrum Konferencyjnym WP w Warszawie.

Pasję według Świętego Jana stanowi piętnaście obrazów olejnych, opowiadających historię Jezusa Chrystusa od Ostatniej Wieczerzy do Zmartwychwstania włącznie. Jacek Rossakiewicz nazywa je malarstwem polimorficznym, w którym każda przedstawiona treść implikuje własne rozwiązania formalne.

W 2003 ukazała się Demokracja finansowa – książka Jacka Rossakiewicza na temat związków pomiędzy duchowością a pieniądzem. Od 2014 wykładał metaekonomię i zasady monetyzacji gospodarki na studiach podyplomowych w Warszawskiej Szkole Zarządzania. Szkole Wyższej.

Wystawiał swoje obrazy w galeriach w Warszawie (Galeria Zachęta), Krakowie (Galeria Zderzak), Gdańsku, Koszalinie i Pile (BWA), oraz w Herning (Dania), Valparaiso (Chile), Barcelonie, San Gabriele, Ille sur Tet, Hazebrouck, Kerkdagen. Stała ekspozycja m.in. jego obrazów – kolekcja Gilbera Delaine znajduje się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Dunkierce – od 2005 w Centrum Współczesnej Sztuki Sakralnej w Lille (Francja).

Był członkiem zarządu Klubu Inteligencji Polskiej. Zasiadał w radzie krajowej powołanej w 2015 partii Jedność Narodu. Zmarł 24 września 2016. 4 października został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie[1] (kwatera 153-3-12)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zmarł Jacek Andrzej Rossakiewicz. Kalendarium JN. [dostęp 2019-04-20].
  2. Cmentarz Stare Powązki: KAROL ROSSAKIEWICZ, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 2020-03-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]