Jedność Narodu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jedność Narodu
Skrót JN
Lider Romuald Starosielec
Data założenia 7 marca 2015
Adres siedziby ul. Łucka 20/103,
00-845 Warszawa
Ideologia polityczna konserwatyzm, narodowa demokracja, eurosceptycyzm
Poglądy gospodarcze ordoliberalizm
Barwy      biel
     czerwień
Obecni posłowie
0 / 460
Obecni senatorowie
0 / 100
Obecni eurodeputowani
0 / 51
Obecni radni wojewódzcy
0 / 552
Strona internetowa

Jedność Narodu – polskie prawicowe ugrupowanie polityczne o charakterze narodowym, założone 7 marca 2015. W latach 2015–2017 i od 2019 zarejestrowane jako partia. Z JN związany jest ukazujący się od maja 2015 miesięcznik „Polityka Polska”.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jedność Narodu została założona głównie przez byłych działaczy Ligi Polskich Rodzin. Jej powstanie poprzedziły trzy konferencje programowe pod hasłem „Nie ma ludzi niepotrzebnych”, które odbyły się w lipcu, wrześniu i grudniu 2014. 7 marca 2015 w Częstochowie miało miejsce spotkanie założycielskie. 21 kwietnia tego samego roku JN została zarejestrowana jako partia. 16 maja odbył się jej I Kongres Krajowy, na którym wybrano władze. Prezesem partii został Paweł Połaniecki (były radny LPR w sejmiku mazowieckim). Funkcję prezesa rady krajowej objął prof. Artur Śliwiński, jej wiceprezesa prof. Tadeusz Marczak, a sekretarzem został Romuald Starosielec. Zasiedli w niej także m.in. prof. Anna Raźny, Jacek Andrzej Rossakiewicz (zm. we wrześniu 2016), Bogusław Rybicki, Stanisław Zadora (były poseł LPR) i Andrzej Zapałowski (były poseł AWS oraz eurodeputowany LPR i Naprzód Polsko). W październiku 2016 w skład rady weszli Marian Daszyk (były poseł LPR, Forum Polskiego i NKP – współpracownik Zygmunta Wrzodaka, który również przystąpił do JN) oraz Lech Jęczmyk.

W wyborach parlamentarnych w 2015 Tadeusz Marczak i Andrzej Zapałowski otworzyli okręgowe listy KWW Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!”, jednak lista z udziałem Andrzeja Zapałowskiego (a także innego działacza JN Bogdana Kulasa) została przed wyborami wykreślona. Tadeusz Marczak otrzymał w swoim okręgu 520 głosów[1].

16 stycznia 2017 JN została wykreślona z rejestru partii[2]. 15 maja tego samego roku jej środowisko powołało Klub Polityczny Jedność Narodu, a w wyborach samorządowych w 2018 (po zawieszeniu działalności KP JN) utworzyło dwa różne komitety. KWW Jedność Narodu – Wspólnota (którego pełnomocnikiem wyborczym był Romuald Starosielec) wystartował w 9 województwach[3], w tym w 5 do sejmików (komplet list miał w mazowieckim; w lubelskim jedną z list otworzył Włodzimierz Osadczy), uzyskując w skali kraju 0,18% (18. wynik). KWW Iskra, będący bezpośrednią kontynuacją KP JN, wystartował jedynie do sejmiku małopolskiego. Zarejestrował listy we wszystkich okręgach, uzyskując 0,59% głosów, co było przedostatnim, 13. wynikiem w województwie[4] (w skali kraju dało to 0,05%, co było 23. wynikiem). Komitet poparła grupa działaczy wyrejestrowanej w 2017 partii, m.in. Anna Raźny, Artur Śliwiński, Zygmunt Wrzodak i Stanisław Zadora[5].

Działacze, którzy tworzyli komitet JN-Wspólnota (na czele z Romualdem Starosielcem), złożyli także wniosek o ponowną rejestrację partii Jedność Narodu, która nastąpiła 2 stycznia 2019[6]. Wśród jej koordynatorów regionalnych znaleźli się m.in. Stanisław Duszak i Jerzy Ferdynand Adamski. Partia zarejestrowała komitet na wybory do Parlamentu Europejskiego w tym samym roku, w których z jej list mieli wystartować m.in. poseł Kornel Morawiecki i inni działacze kierowanej przez niego partii Wolni i Solidarni[7]. Ostatecznie JN zarejestrowała listę jedynie w części województwa mazowieckiego. Otworzył ją lider partii Romuald Starosielec, na 2. miejscu znalazł się były prezes Paweł Połaniecki, a pozostałe miejsca zajęły osoby bezpartyjne (m.in. były deputowany do Rady Najwyższej ZSRR Jan Ciechanowicz, a także były minister rolnictwa oraz parlamentarzysta Gabriel Janowski)[8]. Na listę JN oddano 2211 głosów, co było ostatnim (9.) wynikiem spośród komitetów zarówno w skali okręgu (0,26%)[9], jak i w skali kraju (0,02%)[10].

Program[edytuj | edytuj kod]

Jedność Narodu odwołuje się do chrześcijańskich korzeni Europy, za fundament uznaje zasady dekalogu. Proponuje m.in. reformę szkolnictwa (m.in. wprowadzenie bonu edukacyjnego) i szkolnictwa wyższego (chce zwielokrotnienia wydatków na nie i na badania naukowe), zachowanie złotego, wprowadzenie jednego podatku przychodowego zamiast podatków PIT, CIT i VAT, „szerokie upowszechnienie własności”, radykalną reformę polskiej armii (m.in. utworzenie WOT w każdej gminie), budowę sieci regionalnych elektrowni, wybory większościowe do parlamentu oraz władz sądowniczych, wprowadzenie „ustawy antylichwiarskiej”, przejęcie przez NBP zobowiązań klientów wobec banków komercyjnych, czy też zakaz sprzedaży zasobów naturalnych Polski. Opowiada się za ochroną życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci[11][12].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]