Jacek Filus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jacek Szczepan Filus (ur. 1956) – polski dziennikarz radiowy związany z Górnym Śląskiem.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia filologiczne – magister filologii polskiej. Z Polskim Radiem Katowice związany od końca lat 70. do stanu wojennego. W latach 80. był pozbawiony prawa do wykonywania zawodu w Polsce. Współpracował wówczas m.in. z Radiem Wolna Europa, BBC i polską prasą zagraniczną.

Powrócił do pracy w Radiu Katowice po wyborach parlamentarnych w 1989, w których uczestniczył jako członek Zespołu Radiowo-Telewizyjnego Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W 1992 był współtwórcą (wraz z ks. Stanisławem Puchałą) ekumenicznego programu „Droga”, jednego z pierwszych cyklicznych programów religijnych w Polskim Radiu.

Laureat II miejsca w konkursie „Polska – Świat – 2000” za reportaż „Z Polski do Polski” oraz Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji również za reportaż „Z Polski do Polski” (wspólnie z red. Katarzyną Widerą). Wyróżniony na I przeglądzie Reportażu Telewizyjnego w Katowicach za reportaż „Krok po kroku” (także z red. Katarzyną Widerą). Laureat Honorowej Nagrody „Róża Lutra” Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego za ekumeniczną działalność dziennikarską (1997 rok). Przez środowiska gospodarcze Zagłębia wyróżniony tytułem „Menadżer Zagłębia – Dziennikarz Roku 2009”.

Od lipca 2006 do maja 2011 członek zarządu Radia Katowice SA. Od kwietnia 2009 do 30 października 2011 jego redaktor naczelny. Od 1 listopada 2011 do 30 września 2015 był Szefem Anteny Polskiego Radia Katowice[1]. Aktualnie Dyrektor d.s. programowych Rozgłośni.

W latach 1990 – 1995 członek Rady Naczelnej i Centralnego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego (SD), Wiceprzewodniczący SD. W 1996 roku, wystąpił z SD. Bez powodzenia ubiegał się o funkcję przewodniczącego SD[2]. Był także kandydatem w wyborach parlamentarnych w 1991 w okręgu Katowice[3]. W 1-szej kadencji samorządowej (1990-1994), wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz członek zarządu Sosnowca.

Działalność dydaktyczna[edytuj | edytuj kod]

Wykłady i warsztaty: Radio – specyfika medium. Pracownia dziennikarza radiowego. Kampanie polityczne i politycy w radiu. Etyka i deontologia dziennikarska. Warsztaty językowe.

Hobby, zainteresowania[edytuj | edytuj kod]

Reportaż, polityka, turystyka górska i rowerowa, strzelectwo (Członek Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacja, ktokogo.pl
  2. Waldemar Żebrowski, Stronnictwo Demokratyczne w warunkach demokratyzacji ustroju politycznego, Olsztyńska Szkoła Wyższa, Olsztyn 2003, s. 202
  3. Kurier Polski”, nr 185 (4691), 1991

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]