Jacques Chessex

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jacques Chessex
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 marca 1934
Payerne

Data i miejsce śmierci

9 października 2009
Yverdon-les-Bains

Narodowość

szwajcarska

Język

francuski

Dziedzina sztuki

poezja, literatura

Jacques Chessex (ur. 1 marca 1934 w Payerne, zm. 9 października 2009 w Yverdon-les-Bains), szwajcarski pisarz, poeta i prozaik. Laureat Nagrody Goncourtów.

Pisał w języku francuskim. Nagrodę Goncourtów otrzymał w 1973 za powieść L'Ogre. Łącznie w dorobku ma kilkadziesiąt utworów (poezja, proza, ale także eseje i teksty krytyczne). W Polsce ukazała się jedna jego książka - Wampir z Ropraz (Le vampire de Ropraz 2007). Niewielka objętościowo powieść rozgrywa się w rejonie tytułowej miejscowości Ropraz na początku XX wieku, targanego serią odrażających przestępstw.

Jedna z ostatnich jego książek, Un Juif pour l'exemple (tytuł angielski A Jew Must Die) z 2008 r., opowiadała o śmierci Artura Blocha, handlarza bydłem z jego rodzinnego Payerne, który został zamordowany w 1942 r. przez szwajcarskich nazistów. Powieść ta, w przeciwieństwie do innych, nie została ciepło przyjęta w Szwajcarii. Sztuka na podstawie innej powieści z 1967 r., Spowiedź księdza Burga miała premierę w noc przed jego śmiercią[[1].

Zmarł 9 października 2009 na atak serca na spotkaniu z czytelnikami w bibliotece miejskiej w Yverdon-les-Bains, gdy spotkał się z krytyką swojej powieści o Blochu, ponadto gwałtownie zarzucono mu poparcie dla Romana Polańskiego po jego spektakularnym aresztowaniu w Szwajcarii[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/8300566.stm Swiss novelist Chessex dies at 75]
  2. Stanisław Rosnowski, Skruszona reduta, "Polityka" nr 45/2009 z 7 listopada 2009