Przejdź do zawartości

Jagna Janicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jagna Janicka
Data urodzenia

1959

Zawód

kostiumograf
scenograf

Jagna Janicka (występuje również jako Anna Jagna Janicka; ur. 1959[1]) – polska kostiumograf i scenograf filmowy i teatralny.

Absolwentka Wydziału Scenografii Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Jerzego Skarżyńskiego uzyskała w 1987 r. Projektuje scenografię i kostiumy do teatru, filmu, opery oraz baletu. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej.

Współpracowała z reżyserami Bogdanem Hussakowskim, Tadeuszem Bradeckim, Mariuszem Grzegorzkiem, Andrzejem Domalikiem, Barbarą Sass, Maciejem Prusem, Magdaleną Łazarkiewicz, Jerzym Stuhrem, Leszkiem Wosiewiczem, Krzysztofem Zanussim, Łukaszem Barczykiem.

Przygotowywała scenografię i kostiumy do przedstawień w Teatrze Starym, Teatrze Słowackiego, Teatrze STU w Krakowie, Teatrze Dramatycznym, Narodowym, Polonia, Powszechnym w Warszawie, Nowym w Poznaniu oraz w Teatrze Jaracza w Łodzi.

Współpracowała z Operą Bałtycką przy realizacjach operowych Oniegina Piotra Czajkowskiego (2009) w reż. M.Weiss-Grzesińskiego, baletu 4X 4 (2008) w choreografii Izadory Weiss, Rigoletta Giuseppe Verdiego w reż. M.Weiss- Grzesińskiego (2007) oraz z Opera Nova w Bydgoszczy przygotowując kostiumy do La Bohème (2011) w reż. M. Prusa[2].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jagna Janicka. Agencja Aktorów i Realizatorów Filmowych. [dostęp 2017-01-20].
  2. Jagna Janicka. Agencja Aktorów i Realizatorów Filmowych. [dostęp 2013-02-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]