Jakub Piwowarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jakub Piwowarski
Data urodzenia

1985

Zawód, zajęcie

farmakognostyk

Doktor habilitowany nauk medycznych
Specjalność: farmakognozja
Alma Mater

Warszawski Uniwersytet Medyczny

Doktorat

17 czerwca 2015 – nauki farmaceutyczne[1]
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Habilitacja

13 grudnia 2017 – nauki farmaceutyczne[1]
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Praca zawodowa
Uczelnia

Warszawski Uniwersytet Medyczny

Stanowisko

profesor uczelni

Jakub Piwowarski[a] (ur. 1985) – polski farmakognostyk, profesor nauk medycznych, nauczyciel akademicki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM), od 2023 kierownik środowiskowego laboratorium badań nad mikrobiotą człowieka Microbiota Lab w Katedrze i Zakładzie Biologii Farmaceutycznej WUM. Współautor ponad pięćdziesięciu prac badawczych opublikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 2010 ukończył studia z farmacji na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (WUM)[1][2]. Stopień doktora uzyskał w 2015 a stopień doktora habilitowanego w 2017 roku. Od stycznia 2023 został kierownikiem środowiskowego laboratorium badań nad mikrobiotą człowieka Microbiota Lab w Katedrze i Zakładzie Biologii Farmaceutycznej WUM[2].

Kierował projektami badawczymi i wdrożeniowymi finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego[2]. Był stypendystą Fundacji Alexandra von Humboldta oraz laureatem programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej[1][2]. W ramach działalności naukowej odbył szereg staży zagranicznych m.in. w Niemczech, Szkocji, Austrii i Ukrainie[1][2].

Jego zainteresowania naukowe obejmują badania mikrobiomu człowieka i zwierząt oraz aktywności biologicznej związków pochodzenia naturalnego i ich metabolitów[2]. Opublikował ponad pięćdziesiąt oryginalnych prac badawczych w recenzowanych czasopismach naukowych[3].

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • Złoty Medal na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków za wynalazek Urolithin A i jego skład do stosowania zewnętrznego w stanach zapalnych o różnej etiologii[1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Właśc. Jakub Patryk Piwowarski[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f dr hab. Jakub Piwowarski. mikrobiota.wum.edu.pl. [dostęp 2023-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  2. a b c d e f g Nadanie tytułu profesora. wf.wum.edu.pl, 1 lutego 2023. [dostęp 2023-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  3. Jakub Piwowarski. scopus.com. [dostęp 2024-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu].