Jan Marciszczuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Marciszczuk
Data urodzenia

1882

Data śmierci

1 stycznia 1945

Zawód, zajęcie

rolnik, młynarz

Miejsce zamieszkania

Szczurowice

Narodowość

polska

Wyznanie

rzymskokatolickie

Małżeństwo

Anna Stępkowska

Dzieci

Piotr

Odznaczenia
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Jan Marciszczuk (ur. 1882, zm. 1 stycznia 1945)[1][2] – polski rolnik i młynarz, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, ofiara zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był rolnikiem i właścicielem niewielkiego młyna położonego w odległości około 3 km od Szczurowic (powiat radziechowski w województwie tarnopolskim), gdzie mieszkał wraz z żoną Anną z d. Stępkowską i synem Piotrem (ur. 1927). Podczas okupacji niemieckiej Marciszczukowie ukrywali w swoim gospodarstwie czworo Żydów. Początkowo była to Klara Hart z kilkuletnim synem Aleksandrem, a później dołączyli do nich Mendel Friedman i jego syn Izaak[1][2]. Motywacją do niesienia pomocy Żydom były przekonania religijne Marciszczuków[2].

Marciszczukowie kontynuowali niesienie pomocy nawet po tym, jak ich gospodarstwo spłonęło w wyniku przypadkowego zaprószenia ognia przez ukrywanych. Pomagała im w tym czasie rodzina i ks. Stanisław Mazak, również zaangażowany w pomoc Żydom. Łącznikiem pomiędzy ukrywanymi a duchownym był syn Piotr[1].

Jan Marciszczuk został zamordowany w 1945 roku przez ukraińskich nacjonalistów. Wówczas jego żona, syn oraz Żydzi przenieśli się do Łopatyna. Później Marciszczukowie zostali przesiedleni na tzw. Ziemie Odzyskane[1].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W 1984 roku Instytut Jad Waszem pośmiertnie uhonorował Jana Marciszczuka, a także jego żonę i syna, tytułami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Historia pomocy - Rodzina Marciszczuków. sprawiedliwi.org.pl. [dostęp 2024-02-18]. (pol.).
  2. a b c d Marciszczuk Jan & Anna (Stępkowska); Son: Piotr. collections.yadvashem.org. [dostęp 2024-02-18]. (ang.).