Stanisław Mazak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Mazak
Data i miejsce urodzenia 1 sierpnia 1906
Stare Sioło
Data i miejsce śmierci 23 kwietnia 1988
Pszczyna
Wyznanie Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 1933
Odznaczenia
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Stanisław Mazak (ur. 1 sierpnia 1906 w Starym Siole, zm. 23 kwietnia 1988 w Pszczynie) – polski duchowny katolicki, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, pszczelarz i historyk pszczelarstwa.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1933. Pracował w parafiach w Baryczu i Porchowej. We wrześniu 1939 kapelan w randze kapitana w szpitalu polowym nr 606 w Tarnopolu. W grudniu 1941 został proboszczem w Szczurowicach, a jesienią 1944 przeniósł się do parafii w Łopatynie. Od listopada 1945 w parafiach na Śląsku Opolskim: w Kamienniku, Goworowicach i Szklarach. Od listopada 1947 do 1974 proboszcz parafii w Polskim Świętowie. Od 1957 dziekan Dekanatu Głuchołazy. W 1984 uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za udzielanie w czasie wojny schronienia Żydom i wydawanie im podrobionych metryk urodzenia. Ponadto odznaczony Krzyżem Zasługi AK z Londynu i Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta. Pochowany na cmentarzu św. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie.

Zajmował się również pszczelarstwem oraz jego historią. Był m.in. współautorem książek o Janie Dzierżonie, zwanym „ojcem współczesnego pszczelarstwa”: Jan Dzierżon studium monograficzne oraz Polskie pamiątki rodu Dzierżoniów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]