Jan Mioduszewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Ostoja-Mioduszewski
Data urodzenia

1831

Data śmierci

1910

Narodowość

polska

Alma Mater

Akademia Sztuk Pięknych w Petersburgu

Dziedzina sztuki

malarstwo

Jan Ostoja-Mioduszewski herbu Ostoja (1831-1910) – polski artysta malarz, absolwent Akademii Petersburskiej, uczestnik i laureat Wystawy Światowej w 1867 r. w Paryżu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jan Ostoja-Mioduszewski studiował na Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu a następnie we Francji[1]. Mieszkał i pracował w Paryżu. W roku 1904 zorganizował wystawę indywidualną w Petersburgu. W 1906 roku wziął udział w Salonie Paryskim. Prezentował swoje prace na wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Był nagradzany i wyróżniany - otrzymał m.in. medal i dyplom na Wystawie Światowej w 1867 roku w Paryżu. Prace Miduszewskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzeach. Spośród najbardziej znanych jego obrazów Encyklopedia Orgelbranda wymienia Krakowiaka i Powódź[2]. Twórczość Mioduszewskiego jest ceniona głównie w Rosji, gdzie obraz Caryca Katarzyna czytająca list jest eksponowany w Galerii Tretiakowskiej[3].


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wielka ilustrowana encyklopedja powszechna, t. X, Kraków 1931, s. 246 (hasło: Mioduszewski Jan Ostoja).
  2. S. Orgelbranda Encyklopedja powszechna z ilustracjami i mapami, t. X, Warszawa 1901, s. 210 (hasło: Mioduszewski Jan).
  3. Państwowa Galeria Tretiakowska. Katalog kolekcji. Malarstwo XVIII-XX wieku, t. IV, Malarstwo drugiej połowy XIX wieku, Moskwa 2001.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Państwowa Galeria Tretiakowska. Katalog kolekcji. Malarstwo XVIII-XX wieku, t. IV, Malarstwo drugiej połowy XIX wieku, Moskwa 2001.
  • J. Maurin-Białostocka, Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających: malarze, rzeźbiarze, graficy, t. V, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1971, s. 579-580.
  • S. Orgelbranda Encyklopedja powszechna z ilustracjami i mapami, t. X, Warszawa 1901, s. 210.
  • Wielka ilustrowana encyklopedja powszechna, t. X, Kraków 1931, s. 246.