Jan Schwarz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Schwarz
Data i miejsce urodzenia 27 września 1958
Třebíč
Wyznanie unitariańskie

Jan Schwarz (ur. 27 września 1958 w Třebíči) – czeski duchowny, felietonista i dziennikarz, patriarcha Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego w latach 2001-2005

W młodości z powodu otwartego deklarowania chęci zostania księdzem rzymskokatolickim nie został przyjęty do gimnazjum i musiał kształcić się w szkole zawodowej. Później pracował w różnych zawodach. Był m.in.: hydraulikiem i mechanikiem.

W 1981 roku jako opozycjonista został aresztowany za działalność antypaństwową. W 1987 roku został zatrudniony jako dziennikarz w jednej z czechosłowackich gazet opozycyjnych. Od 1990 pracował w redakcjach czeskich gazet: Lidová demokracie, Rovnost, Horácké noviny. Współpracował z Czeskim Radiem[1]. W tym czasie uzupełniał wykształcenie. Skończył szkołę ekonomiczną.

Na początku lat 90. XX wieku przeżył kryzys wiary. Odszedł z Kościoła katolickiego i wstąpił do Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego. Ukończył studia teologiczne na Husyckim Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Karola w Pradze i został duchownym CČSH. Przez kilka lat pełnił funkcję proboszcza parafii w Třebíči. W 2001 roku obronił doktorat z teologii. W tym samym roku został wybrany patriarchą Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego.

W 2005 roku w związku z kryzysem w strukturach Kościoła zrezygnował z urzędu zwierzchnika CČSH[2]. Opuścił wspólnotę i został pastorem unitariańskim[3].

Aktualnie poza posługą duchownego pracuje zawodowo w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej, gdzie prowadzi szkolenia.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]