Jan Szulik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Szulik (ur. 30 kwietnia 1893 w Bottrop, zm. 10 września 1942 w KL Auschwitz) – komisarz plebiscytowy w Raciborzu, brał udział w III powstaniu śląskim, był posłem na Sejmu Śląski oraz Sejm II Rzeczypospolitej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Emanuela i Antoniny z d. Bielaczek. Od I wojny światowej mieszkaniec Biertułtów pow. wodzisławski. Był aktywnym członkiem organizacji katolickich w Radlinie-Głożynach, które pielęgnowały polskie tradycje narodowe. W 1916 roku ożenił się z Walerią z d. Lach. Podczas plebiscytu, był komisarzem plebiscytowym w Raciborzu. W trzecim powstaniu śląskim był członkiem kompanii wartowniczej w Radlinie-Głożynach. Po I wojnie światowej był początkującym górnikiem w kopalni w Rydułtowach, później obsługiwał maszynę wyciągową w tejże kopalni. Od 1928 roku był wójtem w miejscowości Czernica koło Rydułtów. Od 1930 roku był posłem na sejm Śląski, a w latach 1930–1935 posłem na Sejm III kadencji RP. Kandydował do obu sejmów jako kandydat Stronnictwa Pracy. Był prezesem chrześcijańskich związków zawodowych na powiat Rybnik.

Po wygaśnięcia jego mandatu do sejmu warszawskiego wycofał się z życia politycznego. Już w drugim dniu okupacji niemieckiej został aresztowany i zamknięty w piwnicach Urzędu Gminnego obok kop. "Emma" w Radlinie, a po trzech dniach wypuszczony na wolność. Wstąpił do organizacji konspiracyjnej i współpracował ze Skowronkami z Biertułtów. 18 maja 1942 r. został ponownie aresztowany i przewieziony do więzienia w Rybniku (dzień wcześniej dokonano rewizji w jego domu i zabrano wszystkie polskie książki i materiały poselskie, śpiewniki, jego odznaczenia). 10 sierpnia 1942 r. przekazany został do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie zginął 10 września 1942 r. Według wystawionego aktu zgonu nr 29809/1942 – potwierdzonego przez lekarza obozowego, zmarł o godz. 8.25, określenie przyczyny zgonu to "Myocardinsuffizienz" (zapalenie mięśnia sercowego).

Otrzymał między innymi odznaczenia: Gwiazdę Śląską, Krzyż Powstańczy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Klistała, Martyrologium mieszkańców Ziemi Rybnickiej, Wodzisławia Śląskiego, Żor, Raciborza w latach 1939-1945. Słownik biograficzny, (Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem 2006, ​ISBN 83-916718-2-8​)
    • Zbiory J. Delowicza (relacja Stanisława Szulika)
    • Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Księga zgonów, t. 20, s. 1265, nr id. 28091.