Jane Alexander

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jane Alexander
Ilustracja
Jane Alexander (2008)
Imię i nazwisko Jane Quigley
Data i miejsce urodzenia 28 października 1939
Boston w stanie Massachusetts
Zawód aktorka, reżyser, producentka filmowa
Współmałżonek 1. Robert Alexander (rozwód); 2. Edwin Sherin
Lata aktywności od 1969

Jane Alexander (właśc. Jane Quigley; ur. 28 października 1939 w Bostonie w stanie Massachusetts) – amerykańska aktorka teatralna i filmowa czterokrotnie nominowana do Oscara, także reżyser i producentka filmowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Aktorstwa uczyła się już od dzieciństwa. Zadebiutowała w roku 1969 na deskach Broadwayu w spektaklu Wielka nadzieja białych. Za rolę w tym przedstawieniu otrzymała nagrodę Tony. Sztuka w następnym roku została zekranizowana w tej samej obsadzie, a Jane Alexander została nominowana do Oscara. Przez pewien czas grała prawie wyłącznie w teatrze i filmach telewizyjnych.

Lata 70. przyniosły aktorce falę rosnącej popularności. Kinowym come backiem była rola w thrillerze Wszyscy ludzie prezydenta, w którym doceniono rolę Alexander, nominując ją ponownie do Oscara. Dużym sukcesem była też rola Margaret Phelps w dramacie filmowym Sprawa Kramerów, a później – Carol Wetherly w filmie Testament. Ten ostatni obraz przyniósł jej dwie nominacje – do Oscara i Złotego Globu.

W roku 1987 postanowiła skupić się na karierze teatralnej, na ekrany kin powróciła w 1999 roku w produkcji Wbrew regułom. Obecnie w filmach i serialach występuje jedynie sporadycznie.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

23 lipca 1962 poślubiła Roberta Alexandra, z którym rozwiodła się w roku 1974. Z drugim mężem – Edwinem Sherinem, z którym zawarła związek małżeński 29 marca 1975, ma czworo dzieci.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]