Jania Góra (gmina Świekatowo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jania Góra
Przydrożna kapliczka
Przydrożna kapliczka
Państwo  Polska
Województwo kujawsko-pomorskie
Powiat świecki
Gmina Świekatowo
Liczba ludności (III 2011) 412[1]
Strefa numeracyjna (+48) 52
Tablice rejestracyjne CSW
SIMC 0097962
Położenie na mapie gminy Świekatowo
Mapa lokalizacyjna gminy Świekatowo
Jania Góra
Jania Góra
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jania Góra
Jania Góra
Ziemia53°24′01″N 18°03′31″E/53,400278 18,058611

Jania Góra (niem. Johannesberg) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Świekatowo.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła 412 mieszkańców[1]. Jest czwartą co do wielkości miejscowością gminy Świekatowo.

Wioska Chlebowa[edytuj | edytuj kod]

Jania Góra od roku 2009 jest wioską tematyczną. Celem projektu jest promocja wsi Jania Góra oraz gminy Świekatowo.

Tworzenie i rozwój wioski realizuje Towarzystwo Rozwoju Gminy Świekatowo. Działania te wspierają również Gmina Świekatowo, Nadleśnictwo Zamrzenica i Starostwo Powiatowe w Świeciu. Na realizację projektu uzyskano dotacje z Urzędu Marszałkowskiego, Fundacji Wspomagania Wsi i Gminy Świekatowo. Po raz pierwszy piec do pieczenia chleba został rozpalony 23 maja 2009 roku.

Na rogatkach wsi ustawione są witacze z logo Wioski Chlebowej[2]. Każdy dom w Janiej Górze posiada drewnianą tabliczkę ze słowem „chleb” w różnych językach świata. Dodatkowo we wsi kultywowana jest tradycja stawiania na polach i w obejściach strachów na wróble, których jest tu ponad 40.

Wioska Chlebowa posiada maskotki Balbina i Ptyś. Powstały one na I Festiwalu Chleba, natomiast na drugim przybyła Balbinie i Ptysiowi córeczka.

Festiwal chleba[edytuj | edytuj kod]

Od 2009 r. corocznie w drugą sobotę września organizowany jest Festiwal Chleba[3]. Główną atrakcją festiwalu jest pieczenie chleba w piecu chlebowym. Podczas imprezy organizowane są również pokazy związane z procesem produkcji chleba np. młócenie zboża młockarnią, cepami oraz wystawy starych maszyn rolniczych, dawnego wyposażenia domu. Każdy z uczestników może skosztować świeżo wypieczonego chleba oraz regionalnych potraw przygotowanych przez miejscową ludność. Istotnym punktami programu festiwalu są konkursy, np. podczas II Festiwalu Chlebowego został ogłoszony konkurs dla piekarzy z terenu powiatu świeckiego i tucholskiego. Festiwal kończy się zabawą taneczną, która odbywa się na świeżym powietrzu.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

17 czerwca 2010 roku Towarzystwu Rozwoju Gminy Świekatowo przyznano nagrodę w III edycji Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na najlepszą inicjatywę społeczną realizowaną przez organizacje pozarządowe pn. „Rodzynki z pozarządówki” za projekt „Promocja wioski chlebem i grzybami pachnącej”[4][5].

Pomniki przyrody[edytuj | edytuj kod]

Pomnik przyrody.
  • Dąb szypułkowy o obwodzie w pierśnicy 304 cm rosnący w ogrodzie na działce ewidencyjnej nr 285 obrębu Jania Góra w miejscowości Jania Góra, stanowiący własność Zenona Grecy. Nr rejestru woj. – 60 [6].

Cmentarze[edytuj | edytuj kod]

Nieczynne:

  • dwa cmentarze ewangelickie Jania Góra – Rudzianek z XX w., o pow. 0,06 ha i końca XX w., o pow. 0,5 ha
  • cmentarz ewangelicki w Janiej Górze z początku XX w., o pow. 0,12 ha

Orientacyjna lokalizacja nieczynnych cmentarzy na mapie google: [1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Oficjalna strona Wioski Chlebowej [2]
  • Strona Towarzystwa Rozwoju Gminy Świekatowo [3]