Janusz Zagórski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Janusz Ryszard Zagórski (ur. 9 marca 1958 w Żarach k. Krosna Odrzańskiego[1]) − polski dziennikarz, ufolog, badacz zjawisk niewyjaśnionych, założyciel oraz prezenter Niezależnej Telewizji (NTV). Z wykształcenia politolog.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Ukończył liceum ogólnokształcące w Świdnicy. W latach 1976−1980 studiował nauki polityczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego[1]. Od 1982 studiował dodatkowo filozofię, którą przerwał po trzech latach gdy otrzymał wezwaniem do odbycia rocznej służby wojskowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był członkiem ZSP oraz PZPR. W 1984 założył na UWr stowarzyszenie Ruch Alternatywnego Myślenia[2]. W latach 1983−1990 pracował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, prowadząc wykłady autorskie z zakresu filozofii, socjologii i nauk politycznych[1]. Przez dwa lata uczęszczał na zajęcia studium doktoranckiego w Warszawie, nie ukończył jednak rozpoczętego doktoratu. Następnie na krótko wyjechał z kraju, 1990 założył niepaństwową placówkę edukacyjną, Ośrodek Edukacji i Kontaktów Międzynarodowych.

W 1995, podczas wyborów uzupełniających do Senatu, startował jako bezpartyjny kandydat z listy Komitetu Wyborczego Forum Nowej Cywilizacji „Piramida” w okręgu wrocławskim. Uzyskał wynik 1,90%, zajmując ostatnie miejsce[3].

Nazwisko Janusza Zagórskiego figuruje ponadto na tzw. liście Wildsteina (IPN BU 0193/5663).

Badania fenomenu UFO[edytuj | edytuj kod]

Od końca lat 80. aktywnie zaangażowany w badanie fenomenu UFO. W 1993 z jego inicjatywy powstało Forum Wiedzy Alternatywnej. W jego ramach odbyło się kilkadziesiąt spotkań dyskusyjnych dotyczących tematów zjawisk paranormalnych. W 1995 przekształciło się ono w Forum Nowej Cywilizacji. Rok później we współpracy z Telewizją Wrocławską, realizował cykl programów pt. „Odpowiedzmy sami”. Od 1997 inicjator i główny organizator największej w Polsce cyklicznej imprezy poświęconej tematyce ufologicznej, UFO Forum. Współpracował także z popularnym dziennikiem dolnośląskim „Słowo Polskie”, publikując na jego łamach ponad 100 artykułów. Podejmował stałą współpracę dziennikarską z Rozgłośnią Regionalną Polskiego Radia Wrocław współredagując i współprowadząc nocny, cykliczny program radiowy pod hasłem „Skąd przychodzimy, dokąd zmierzamy, kim jesteśmy?”.

W latach 1998−2007 był jednym z ekspertów od zjawisk niewyjaśnionych w programie Nie do wiary, nadawanym w telewizji TVN. W kwietniu 1999 współorganizował przyjazd do Polski Michaela Cremo. W latach 2004−2007 zorganizował największą na świecie akcję monitorowania on-line zjawiska UFO i piktogramów w Wylatowie. Od 2003 organizuje na Ślęży zloty „Harmonia Kosmosu”[1]. Od 2008 prowadzi własną telewizję internetową, Niezależną Telewizję (NTV).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]