Jasina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miejscowości na Ukrainie. Zobacz też: inne znaczenia.
Jasina
Ясіня
Ilustracja
Widok na Jasinę i Czarną Cisę
Herb
Herb
Państwo  Ukraina
Obwód zakarpacki
Rejon rachowski
Data założenia 1555
Wysokość 650 m n.p.m.
Populacja (2001)
• liczba ludności

8006
Nr kierunkowy +380 3132
Kod pocztowy 90630
Położenie na mapie obwodu zakarpackiego
Mapa lokalizacyjna obwodu zakarpackiego
Jasina
Jasina
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Jasina
Jasina
Ziemia48°16′12″N 24°21′30″E/48,270000 24,358333
Portal Portal Ukraina

Jasina (ukr. Ясіня Jasinia, węg. Kőrösmező, rum. Frasin, jid. ‏יאַסין‎ Jasin[1]) – osiedle typu miejskiego na Ukrainie, w obwodzie zakarpackim, w rejonie rachowskim. W 2001 roku liczyła 8 tys. mieszkańców, w tym ok. 900 Węgrów.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość leży nad Czarną Cisą u podnóża Czarnohory i Świdowca, w Kotlinie Jasińskiej. Przez Jasinę przebiegają linia kolejowa i droga regionalna R03 z Rachowa do Jaremcza przez Przełęcz Jabłonicką.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W Jasinie działa kilka niewielkich zakładów przetwórstwa drzewa, ale miejscowość opiera swój byt przede wszystkim na turystyce i wypoczynku. Jasina stanowi punkt wypadowy w Świdowiec i Czarnohorę, co zostało zauważone nawet w czasach sowieckich, gdy zbudowano dwie ogromne tzw. turbazy, istniejące zresztą do dziś. Jest to również kurort i ośrodek narciarski o ogromnym potencjale.

Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego (UKP PM)

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza pisemna wzmianka o Jasinie pochodzi z 1555 roku. W XVIII wieku wspomina się o wsi w związku z grasującymi w okolicy rozbójnikami-buntownikami, na czele z legendarnym Ołeksą Dowbuszem. W 1824 roku wzniesiono istniejącą do dziś drewnianą cerkiew „strukowską” – od nazwiska pasterza Struka, który pasł tu swoje owce i doznał ich cudownego rozmnożenia. We wsi i okolicy silny był huculski ruch narodowy. W listopadzie 1918 roku Jasina stała się ośrodkiem efemerycznej Republiki Huculskiej. W latach 1919–1939 należała do państwa czechosłowackiego, w marcu 1939 roku, po rozpadzie Czechosłowacji zajęta wraz z całą Rusią Zakarpacką przez Węgry, co formalnie potwierdził 23 czerwca 1939 roku parlament węgierski. 14 października 1944 roku zdobyta przez jednostki 4 Frontu Ukraińskiego i mimo początkowych prób odtworzenia na Zakarpaciu administracji czechosłowackiej po zakończeniu wojny ostatecznie wcielona do ZSRR.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej, po zaprowadzeniu z początkiem lipca 1939 roku na terenie Zakarpacia węgierskiej administracji cywilnej, do Jasiny przeniesiono z Woronienki kolejowy graniczny urząd celny podległy Dyrekcji Ceł we Lwowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Yiddishland: Countries, Cities, Towns, Rivers (ang. • jid.). YIVO Institute for Jewish Research. [dostęp 2017-12-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]