Jaskinia Zbójecka (Góry Świętokrzyskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jaskinia Zbójecka
Jaskinia Zbójecka
Państwo  Polska
Położenie Gmina Łagów
wąwóz Dule, wieś Łagów
Długość 160 m
Deniwelacja 22 m (-17 m, +5 m)
Wysokość otworów 312 m n.p.m.
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa lokalizacyjna województwa świętokrzyskiego
Jaskinia Zbójecka
Jaskinia Zbójecka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jaskinia Zbójecka
Jaskinia Zbójecka
Ziemia50°46′57″N 21°05′33″E/50,782508 21,092442

Jaskinia Zbójeckajaskinia w wąwozie Dule w Górach Świętokrzyskich w okolicach Łagowa[1]. Ma długość 160 m. Otwór znajduje się na wysokości 312 m n.p.m., ma szerokość 3,5 i wysokość 2,7 m. Jaskinia powstała w wapieniach dewońskich w okresie pliocenu. Jest formą krasową, częściowo krasowo-zawaliskową. Forma krasowa rozwinęła się wzdłuż szczelin ciosowych. W skład szaty naciekowej występującej wyłącznie w Sali Naciekowej wchodzą: stalaktyty, stalagmity (dochodzące do 0,5 m wysokości), kolumny i polewy naciekowe, draperie oraz cienkie naskorupienia nacieków agrawitacyjnych powstałych ze stwardniałego mleka wapiennego[2].

W jaskini występuje szereg gatunków nietoperzy. Jest jedynym miejscem w regionie, w którym występują stygobionty. Występują tu również stygofile i stygokseny[2].

Jaskinia znana od bardzo dawna. Wewnątrz odnaleziono ceramikę oraz kości zwierzęce (dzika lub świni domowej) pochodzące z XI lub XII wieku[2]. Bardzo wcześnie wzmiankowana w piśmiennictwie, występuje w publikacjach geograficznych już od połowy XIX w.

Miejsce to jest wiązane z legendą o zbójniku Madeju. Jaskinia jest objęta ochroną jako pomnik przyrody. Jest dostępna do zwiedzania przez cały rok. Brak oświetlenia elektrycznego[3]. W celu udostępnienia jej turystom wykonywane jest wygodne dojście do jaskini.

Przypisy

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2017-04-08].
  2. a b c Jaskinia Zbójecka w Łagowie według Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego
  3. Jaskinia Zbójecka (Łagowska). [dostęp 2017-04-26].
Wejście do jaskini
Szata naciekowa
Korytarz