Jean-Marie Loret

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jean-Marie Loret
Klemens
Data urodzenia

1918

Data śmierci

1985

Zawód, zajęcie

żołnierz

Jean-Marie Loret ps. Klemens (ur. 1918, zm. 1985) – jeden z licznych domniemanych potomków Adolfa Hitlera.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jean-Marie Loret urodził się wiosną 1918 roku jako nieślubny syn Charlotte Lobjoie, siedemnastoletniej córki rzeźnika. Jako nieślubne dziecko był pogardzany i wyszydzany. Nie mogąc podołać wychowaniu dziecka, matka oddała je na wychowanie swoim rodzicom, a następnie siostrze.

W czasie II wojny światowej Loret walczył przeciw Niemcom. W 1939 roku zaciągnął się do armii i w kampanii francuskiej walczył o utrzymanie Linii Maginota. Rok później jego oddział prowadził pacyfikację wojsk niemieckich w Ardenach, a przez resztę okupacji działał w ruchu oporu pod pseudonimem Klemens.

O swoim domniemanym ojcu dowiedział się od matki w 1948 lub 1950 roku. Według drugiej wersji informację miała wyjawić synowi tuż przed śmiercią. Według relacji Loreta usłyszanej od matki, miała poznać Hitlera w czerwcu 1917 roku w Fournes-en-Weppes, gdzie ten przebywał na przepustce jako żołnierz. Romans z Hitlerem miał trwać kilka tygodni, ale rzekomo Hitler miał utrzymywać kontakt z dawną kochanką. Zachowały się także dokumenty wskazujące, że matka Loreta w czasie wojny otrzymywała od wojska niemieckiego pieniądze.

W połowie lat 70. Loret zwrócił się o pomoc do niemieckiego historyka Wernera Masera. Maser odnalazł rzekomych świadków pamiętających romans matki Loreta, przeprowadził w Instytucie Antropologii i Genetyki na Uniwersytecie w Heidelbergu porównanie grup krwi i charakteru pisma Loreta i Hitlera oraz ich wyglądu zewnętrznego i DNA.

W 1979 roku prawnik Francois Gibault zaproponował Loretowi pomoc w uzyskaniu praw autorskich do książek Hitlera, ale ten odmówił. Loret jest autorem książki pod tytułem Ton père s’appelait Hitler (Twój ojciec nazywał się Hitler), dotyczącej swojego pochodzenia[potrzebny przypis].

Żonaty, miał dziewięcioro dzieci.

Kwestia pokrewieństwa[edytuj | edytuj kod]

Za wersją Loreta przemawia jego fizyczne podobieństwo do Hitlera, ta sama grupa krwi i charakter pisma. Pierwsze testy genetyczne dały natomiast odpowiedź niejednoznaczną, nie wykluczając zarówno pokrewieństwa jak i jego braku. O pokrewieństwie mają także świadczyć pieniądze, które matka Loreta otrzymywała w czasie okupacji od niemieckiego wojska oraz znalezione w jego domu obrazy z podpisami Hitlera.

W 2008 roku belgijski dziennikarz Jean-Paul Mulder porównał DNA Loreta i 39 żyjących krewnych Hitlera, których wyniki jednoznacznie wskazały, że nie mógł on być synem Hitlera. Badania były jednak wątpliwe etycznie, gdyż część materiału pobrano wbrew woli badanych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]