Jean Decoux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jean Decoux
ilustracja
wiceadmirał
Data i miejsce urodzenia 1884
Bordeaux
Data i miejsce śmierci 21 października 1963
Paryż
Przebieg służby
Siły zbrojne Marine Nationale
Jednostki Forces Navales en Extrême-Orient
Późniejsza praca Generalny gubernator Indochin Francuskich

Jean Decoux (ur. 1884 w Bordeaux, zm. 21 października 1963 w Paryżu) − francuski oficer marynarki, admirał, w latach 1940−1945 generalny gubernator Indochin Francuskich z ramienia rządu Vichy.

W 1935 roku awansowany do stopnia kontradmirała, cztery lata później został wiceadmirałem i dowódcą francuskiej eskadry dalekowschodniej (Forces Navales en Extrême-Orient). 20 lipca 1940 roku, po kapitulacji Francji, został mianowany generalnym gubernatorem Indochin Francuskich na miejsce Georges'a Catroux. Pod naciskiem Japończyków wyraził zgodę na korzystanie przez ich flotę z portu w Hajfongu i stacjonowanie wojsk japońskich na terytorium Tonkinu. Spowodowało to utratę realnej kontroli Francuzów nad Indochinami.

W sferze polityki wewnętrznej kolonii Decoux popierał emancypację Wietnamczyków, tworząc namiastkę rządu, z niewielkim zakresem prerogatyw, w którym rdzenni mieszkańcy obejmowali 2/3 stanowisk. Wielu z nich wykorzystało później swe doświadczenie w szeregach Việt Minhu. W miarę upływu czasu gubernator skłaniał się do porozumienia z przedstawicielami Wolnych Francuzów, co było jednym z powodów jego aresztowania przez Japończyków 9 marca 1945 roku, przejęcia przez nich bezpośredniej kontroli nad rządem i utworzenia marionetkowego Imperium Wietnamu.

Po wojnie Decoux został aresztowany, lecz uniewinniono go po procesie sądowym. W 1949 roku przywrócono mu rangę i przywileje. Napisał książkę A la barre de l'Indochine.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • William L. Hosch (red.): The Korean War and the Vietnam War: People, Politics and Power. New York: Britannica Educational Publishing, 2010. ​ISBN 978-1-61530-047-1