Jedynka (wioślarstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wioślarz na skiffie
Na górze: nowoczesna jedynka kompozytowa, poniżej: jedynka z lat 20. XX wieku (z odkręconymi odsadniami)

Jedynka (też: skiff) – jednoosobowa łódź wyścigowa, stworzona do wyścigów wioślarskich. Wyczynowy skiff jest stosunkowo długi (średnio 8,2 m), wąski oraz lekki (zwykle waży niewiele więcej, niż wynosi minimum dopuszczalne przepisami FISA, czyli 14 kg)[1]. Napędzany jest za pomocą dwóch długich wioseł - siłą mięśni zawodnika (zwanego skifistą, zwróconego plecami w kierunku płynięcia. Skifista siedzi na wózku, jeżdżącym wzdłuż osi podłużnej łodzi, po krótkich szynach. Jedynka wyposażona jest w dwie symetrycznie zamocowane odsadnie, pozwalające mocować dulki w pewnej odległości od burty. Stopy wioślarza mocowane są trwale do łodzi za pomocą podnóżka, najczęściej wyposażonego w montowane na stałe buty.

Pierwsze jedynki wyścigowe robione były z poszycia klinkierowego, co czyniło je bardzo ciężkimi. W roku 1867 pojawiły się więc pierwsze konstrukcje zapewniające znaczne zmniejszenie wagi przy dużej sztywności - były to poszycia z kompozytów składających się z warstw papieru nasyconych lakierem lub klejem, które utwardziły się po wyschnięciu[2]. Od początku XX wieku poszycia wytwarzano z cedru[3], jednak prawdziwą rewolucją było wprowadzenie przez niemiecką firmę Empacher łodzi z poszyciem z nowoczesnych laminatów węglowych. Łodzie wykonane w tej technologii zadebiutowały na Igrzyskach w 1972 roku, a kilka lat później były w powszechnym użyciu[4].

Rozgrywane na skiffie zawody są dyscypliną olimpijską. Konkurencja mężczyzn znajduje się w programie igrzysk nieprzerwanie od Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w roku 1900[5]. Konkurencja kobiet zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w roku 1976[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Boat classes. worldrowing.com (en.) [dostęp: 2018-12-04]
  2. US Patent No 83804. rowinghistory.net (ang.) [dostęp: 2018-12-04]
  3. Racing Shells. American Experience (ang.) [dostęp: 2018-12-04]
  4. Bill Miller. The Development of Rowing Equipment. rowinghistory.net (ang.) [dostęp: 2018-12-04]
  5. Single sculls (1x) men olympic.org (en.) [dostęp: 2018-12-04]
  6. Single sculls (1x) women olympic.org (en.) [dostęp: 2018-12-04]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bill Miller. The Development of Rowing Equipment. rowinghistory.net (ang.) [dostęp: 2018-12-04]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]