Letnie Igrzyska Olimpijskie 1900

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Olympic rings without rims.svg
II Letnie Igrzyska Olimpijskie

JOParis 1900.jpg
IO 1896 IO 1904
Stolica igrzysk  III Republika Francuska
Paryż
Liczba ekip 24
Liczba sportowców 997 (975 mężczyzn i 22 kobiety)
Liczba konkurencji 89 w 20 dyscyplinach
Otwarcie 14 maja 1900
Zamknięcie 28 października 1900
Stadion Vélodrome de Vincennes
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

II Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska II Olimpiady) odbyły się w 1900 w Paryżu we Francji. Patronem igrzysk był Alexandre Millerand.

Pomimo wysiłków Grecji, Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował, że co cztery lata igrzyska będą się odbywały w innym kraju.

Igrzyska odbyły się w ramach wystawy światowej i odwiedzający ją goście przybywający do Paryża mogli wziąć udział w imprezach olimpijskich. Te Igrzyska charakteryzowała zła organizacja, co przy braku właściwej informacji spowodowało, że miały one marginalne znaczenie. Dochodziło do tego, że niektórzy zawodnicy nie wiedzieli, że uczestniczą w Igrzyskach Olimpijskich. Widzowie musieli błądzić po Paryżu w poszukiwaniu interesujących ich imprez, a zawodnicy narzekali na zły stan obiektów sportowych.

W programie igrzysk znalazły się takie dziwne konkurencje jak strzelanie do żywych gołębi i pływanie na 200 metrów z przeszkodami. Po raz pierwszy w tych Igrzyskach wzięły udział kobiety (tenis, golf).

Zwycięzcy konkurencji dostawali upominki lub gratyfikację pieniężną, a medale dostawali pocztą po zakończeniu Igrzysk.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej dramatyczny przebieg miał bieg maratoński. Po pokonaniu 35 km, prowadzący z dużą przewagą Szwed Ernst Fast zmylił trasę z winy sędziego. Dzielny maratończyk zorientował się, że biegnie złą trasą dopiero po 4 km, zawrócił jednak i zdołał jeszcze wywalczyć brązowy medal. Dla wielu uczestników to on jednak był największym bohaterem igrzysk. Aż cztery razy złoty medal odbierał Amerykanin Alvin Kraenzlein – zwycięzca biegu na 60 m, 110 i 200 m przez płotki oraz skoku w dal. Po 3 złote medale wywalczyli: strzelec, Szwajcar Konrad Stäheli (zdobył też jeden brąz) oraz specjalista skoków z miejsca, Amerykanin Ray Ewry. Dwukrotnym mistrzem i trzykrotnym wicemistrzem został amerykański lekkoatleta, Indianin, Irving Baxter. Także 5 medali (2 złote, 2 srebrne i 1 brązowy) wywalczył inny Amerykanin, Walter Tewksbury.

Zastosowano kilka nowinek technicznych. Amerykanin Daniel Horton wygrał dodatkowy konkurs skoku o tyczce, po raz pierwszy stosując bambusowy sprzęt, a Czech František Janda-Suk został prekursorem rzutów dyskiem z pełnym obrotem.

Rozgrywane dyscypliny[edytuj | edytuj kod]

Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900 rozegranych zostało 89 konkurencji w 20 dyscyplinach, choć czasem pływanie i piłka wodna są podawane pod jedną kategorią jako sporty wodne. W porównaniu do Letnich Igrzysk Olimpijskich 1896 zniknęły dwie dyscypliny: podnoszenie ciężarów oraz zapasy, natomiast kolejnych 13 zostało dodanych.

Państwa uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy

Na igrzyskach w Paryżu pojawiło się 13 debiutantów: Argentyna, Belgia, Czechy (jako Bohemia), Hiszpania, Holandia, Indie (jako Indie Brytyjskie), Iran, Kanada, Kuba, Meksyk, Norwegia, Peru i Rosja (jako Imperium Rosyjskie).

Inne[edytuj | edytuj kod]

Państwa które startowały, lecz nie widnieją w oficjalnej bazie danych MKOl:

  • Haiti Haiti (2)
  • Kadżarowie Iran (1)
  • Luksemburg Luksemburg (1; złoty medal zdobyty przez reprezentanta Luksemburga jest wliczany do dorobku francuskiego)
  • Peru Peru (1)

Statystyka medalowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1  Francja (FRA) 26 41 34 101
2  Stany Zjednoczone (USA) 19 14 14 47
3  Wielka Brytania (GBR) 15 6 9 30
4  Drużyna mieszana (ZZX) 6 3 3 12
5  Szwajcaria (SUI) 6 2 1 9
6  Belgia (BEL) 5 5 5 15
7  Cesarstwo Niemieckie (GER) 4 2 2 8
8  Włochy (ITA) 2 2 0 4
9  Australia (AUS) 2 0 3 5
10  Dania (DEN) 1 3 2 6
Zobacz pełną klasyfikację medalową

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]