Jeffrey Epstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jeffrey Epstein
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Jeffrey Edward Epstein

Data i miejsce urodzenia

20 stycznia 1953
Nowy Jork

Data i miejsce śmierci

10 sierpnia 2019
Nowy Jork

Zawód, zajęcie

finansista

Narodowość

amerykańska

Partnerka

Ghislaine Maxwell

podpis

Jeffrey Edward Epstein (ur. 20 stycznia 1953 w Nowym Jorku, zm. 10 sierpnia 2019 w Nowym Jorku) – amerykański finansista, multimilioner, skazany za przestępstwa seksualne[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się na Brooklynie w Nowym Jorku[1][2]. Studiował fizykę, nie ukończył jednak studiów. W latach 70. pracował jako nauczyciel matematyki w elitarnej prywatnej szkole Dalton School. Dzięki pracy w szkole nawiązał kontakty, które umożliwiły mu znalezienie pracy w banku Bear Stearns. We wczesnych latach 80. założył własną firmę inwestycyjną, International Assets Group[1].

W grudniu 2010 Epstein został sfotografowany w czasie rozmowy z księciem Andrzejem w Central Parku w Nowym Jorku i wówczas media po raz pierwszy poinformowały o ich znajomości[3]. W lipcu 2019 prokuratura zarzuciła mu, że sprowadzał do swoich nieruchomości (w tym tzw. Wyspy Pedofili) dziesiątki nieletnich, którym płacił po kilkaset dolarów za seks. Jednocześnie, zdaniem śledczych, miał też werbować dziewczynki i oferować je innym milionerom, którzy również wykorzystywali je seksualnie[4]. Groziło mu 45 lat więzienia, proces miał się rozpocząć w czerwcu 2020[5]. Podobne zarzuty postawiono mu już w 2008 roku[6]. Groziło mu wówczas dożywotnie pozbawienie wolności[7], na skutek ugody z prokuraturą na Florydzie kierowaną przez Alexandra Acostę został skazany na 13 miesięcy więzienia[4].

10 sierpnia 2019 zmarł. Według oficjalnie podanej wersji popełnił samobójstwo w areszcie[8]. Takie orzeczenie przedstawił rzeczoznawca medyczny. Prawnicy Epsteina zakwestionowali, że doszło do samobójstwa[9]. W sprawie okoliczności śmierci Epsteina wszczęto śledztwo. W listopadzie 2019 strażnikom więziennym, którzy mieli za zadanie pilnowanie Epsteina postawiono zarzuty zaniedbania obowiązków[5].

3 grudnia 2019 rozpoczął się kolejny proces w sprawie związanej z Epsteinem. Dziewięć kobiet zadeklarowało, że były przez niego molestowane seksualnie i gwałcone. Najwcześniejsze zarzucane czyny miały mieć miejsce w 1985 roku. Jedna z oskarżających kobiet twierdzi, że była molestowana w wieku 13 lat. W procesie domagały się odszkodowania w wysokości 557 mln dolarów wypłacanego z majątku Epsteina[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]