Jeffrey Epstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jeffrey Epstein
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

20 stycznia 1953
Nowy Jork

Data i miejsce śmierci

10 sierpnia 2019
Nowy Jork

podpis

Jeffrey Epstein (ur. 20 stycznia 1953 w Nowym Jorku, zm. 10 sierpnia 2019 w Nowym Jorku) – amerykański finansista, multimilioner żydowskiego pochodzenia, skazany za przestępstwa seksualne[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się na Brooklynie w Nowym Jorku[1]. Studiował fizykę, nie ukończył jednak studiów[1]. W latach 70. pracował jako nauczyciel matematyki w elitarnej prywatnej szkole Dalton School[1]. Dzięki pracy w szkole nawiązał kontakty, które umożliwiły mu znalezienie pracy w banku Bear Stearns[1]. We wczesnych latach 80. założył własną firmę inwestycyjną o nazwie International Assets Group[1].

W grudniu 2010 Epstein został sfotografowany w czasie rozmowy z księciem Andrzejem w Central Parku w Nowym Jorku i wówczas media po raz pierwszy poinformowały o ich znajomości[2]. W lipcu 2019 prokuratura zarzuciła mu, że sprowadzał do swoich nieruchomości dziesiątki nieletnich, którym płacił po kilkaset dolarów za seks[3]. Jednocześnie, zdaniem śledczych, miał też werbować dziewczynki i oferować je innym milionerom, którzy również wykorzystywali je seksualnie[3]. Groziło mu 45 lat więzienia, proces miał się rozpocząć w czerwcu 2020[4]. Podobne zarzuty postawiono mu już w 2008 roku[5]. Groziło mu wówczas dożywocie[6], na skutek ugody z prokuraturą na Florydzie kierowaną przez Alexandra Acostę został skazany na 13 miesięcy więzienia[3].

10 sierpnia 2019 zmarł. Według oficjalnie podanej wersji popełnił samobójstwo w areszcie[7], takie orzeczenie przedstawił rzeczoznawca medyczny[8]. Prawnicy Epsteina zakwestionowali, że doszło do samobójstwa[8]. W sprawie okoliczności śmierci Epsteina wszczęto śledztwo[4]. W listopadzie 2019 strażnikom więziennym, którzy mieli za zadanie pilnowanie Epsteina postawiono zarzuty zaniedbania obowiązków[4].

3 grudnia 2019 rozpoczął się kolejny proces przeciwko Epsteinowi, 9 kobiet zadeklarowało, że były molestowane seksualnie i gwałcone przez Epsteina[9]. Najwcześniejsze zarzucane czyny miały mieć miejsce w 1985 roku[9]. Jedna z oskarżających kobiet twierdzi, że była molestowana w wieku 13 lat[9]. W procesie domagają się odszkodowania w wysokości 557 mln dolarów wypłacanego z majątku Epsteina[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]