Jerry O’Connell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jerry O'Connell)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerry O’Connell
Ilustracja
Jerry O’Connell
Imię i nazwisko Jeremiah O’Connell
Data i miejsce urodzenia 17 lutego 1974
Nowy Jork
Zawód aktor, scenarzysta, producent, reżyser
Współmałżonek Rebecca Romijn (2007 -)
Lata aktywności 1986 - nadal

Jeremiah O’Connell (ur. 17 lutego 1974 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, znany jako Jerry O’Connell. Kojarzony głównie z rolą Quinna Mallory'ego w serialu telewizyjnym Sliders: Piąty wymiar.

Biogram[edytuj]

O’Connell urodził się w Nowym Jorku, jako syn Lindy (z domu Linda Witkowski) i Michaela O’Connellów. Jego dziadek Charles S. Witkowski był wpływowym politykiem. Jerry posiada irlandzkie i polskie korzenie. Wychowywał się na Manhattanie wraz ze swoim młodszym o dwa lata bratem, Charliem, późniejszym aktorem. Karierę aktorską rozpoczął w młodym wieku. Jako dziecko reklamował ciasteczka Duncan Hines. Jako jedenastolatek zaliczył swój debiut na dużym ekranie, występując w dramacie przygodowym Roba Reinera Stań przy mnie (Stand By Me). Nastoletni Jerry w latach 1988–1991 występował w kanadyjskim serialu młodzieżowym Moje drugie ja (My Secret Identity), w którym wcielał się w rolę czternastoletniego Andrew Clementsa. Za występ w tym serialu dwukrotnie (w 1989 i 1990 roku) nominowano go do nagrody Young Artist Award.

O’Connell uczęszczał na Uniwersytet Nowojorski w latach 1991–1994. W tym samym czasie kontynuował swoją przygodę z kinem. Dziś znamy go z filmów Jerry Maguire (1996), Misja na Marsa (Mission to Mars, 2000), Krzyk 2 (Scream 2, 1997), Kocurek (Tomcats, 2001), Nowy (The New Guy, 2002) i Straszny film 5.

14 lipca 2007 roku w miejscowości Calabasas (k. Los Angeles) w Kalifornii poślubił aktorkę i modelkę Rebeccę Romijn byłą żonę Johna Stamosa.

Linki zewnętrzne[edytuj]