Jerzy Kichler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerzy Kichler
Data i miejsce urodzenia 21 czerwca 1947
Kraków, Polska
Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu
Okres od 1999
do 2003
Poprzednik Dawid Ringel
Następca Ignacy Einhorn
Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP
Okres od 1997
do 2002
Poprzednik Paweł Wildstein
Następca Piotr Kadlčik
Starszy Rady Havurah Lelimud Jahadut
Okres od 1991
do ?

Jerzy Kichler (ur. 21 czerwca 1947 w Krakowie) – działacz społeczności żydowskiej w Polsce, w latach 1997–2003 przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, w latach 1999–2003 przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Życiorys[edytuj]

Urodził się w Krakowie w rodzinie żydowskiej Olgi i Nesanela Kichlerów. W stolicy małopolski podjął studia na Akademii Górniczo-Hutnicznej, które ukończył w 1971. Przez kolejne lata pracował jako automatyk w Krakowie i Ostrowcu Świętokrzyskim.

Od początku lat 80. działa na rzecz odrodzenia w Polsce żydowskiego życia kulturalnego i religijnego, a następnie zaangażował się w dialog międzyreligijny, zwłaszcza dialog między polskimi Żydami a katolikami[1]. W 1984 roku pracował w krakowskim TSKŻ jako instruktor. Uczestniczył w odbudowie struktur organizacji żydowskich gmin wyznaniowych.

Od 1992 jest członkiem zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Studiował w Akademii Religii Żydowskiej w Nowym Jorku 1990–1991. Od 1991 współpracuje z Fundacją Ronalda S. Laudera, prowadzi centrum edukacyjne tej fundacji we Wrocławiu. Był jednym z inicjatorów remontu synagogi pod Białym Bocianem, a także Dzielnicy Wzajemnego Szacunku we Wrocławiu, skupiającej cztery wyznania. Przez kilka lat przewodniczył Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Tam też przyczynił się do renowacji i przywrócenia funkcji religijnych Synagodze Pod Białym Bocianem[1]. Wspólnie z duchownymi chrześcijańskimi (katolickimi, prawosławnymi i protestanckimi) współtworzył Dzielnicę Czterech Świątyń[1]. Jest członkiem zarządu Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”. W latach 2006–2010 był członkiem Rady Religijnej ZGWŻ w RP.

Startował w wyborach do Sejmu w 2005 z listy Partii Demokratycznej – demokraci.pl w okręgu wrocławskim, nie uzyskał jednak mandatu.

Przypisy

  1. a b c Jerzy Kichler na czele Gmin Żydowskich na stronie znak.org.pl.

Bibliografia[edytuj]

  • Kto jest kim w Polsce, edycja IV (zespół redakcyjny Beata Cynkier i inni), Warszawa 2001, s. 392
  • Encyklopedia Wrocławia, Wydawnictwo Dolnośląskie edycja III (zespół redakcyjny Jan Harasimowicz, Włodzimierz Suleja i inni), Wrocław 2000, s. 266