Jerzy Milewski (skrzypek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Milewski
Data i miejsce urodzenia 17 września 1946
Warszawa, Polska
Data i miejsce śmierci 23 czerwca 2017
Kurytyba, Brazylia
Instrumenty skrzypce
Zawód instrumentalista
Strona internetowa

Jerzy Milewski (ur. 17 września 1946 w Warszawie zm. 23 czerwca 2017 w Kurytyba[1]) – polski skrzypek, od 1971 posiadający obywatelstwo brazylijskie.

Od wczesnego dzieciństwa wykazywał duży talent muzyczny, naukę gry na skrzypcach rozpoczął mając sześć lat. Po ukończeniu średniej szkoły muzycznej studiował na Akademii Muzycznej. Po ukończeniu studiów występował w Orkiestrze Kameralnej Filharmonii Narodowej, był solistą, ale występował też w zespole. Talent Jerzego Milewskiego został wynagrodzony Medalem im. Henryka Wieniawskiego. W 1968 poznał studiującą w Polsce brazylijską pianistkę Aleidę Schweitzer, którą poślubił w 1971. Razem z żoną wyjechał do Brazylii i przyjął tamtejsze obywatelstwo. Od tego czasu koncertują oboje tworząc "Milewski Duo", popularyzują w Brazylii twórczość polskich kompozytorów. Występują w szkołach i na uczelniach oraz dla najmłodszych słuchaczy, prowadząc koncerty edukacyjne. Jerzy Milewski wielokrotnie zasiadał w jury konkursów międzynarodowych, które odbywają się w Brazylii. Ponadto w repertuarze artysty znajdują się liczne interpretacje brazylijskiej muzyki popularnej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ancelmo Gois: Morre o violinista polonês-carioca Jerzy Milewski, aos 70 anos (port.). blogs.oglobo, 2017-06-26. [dostęp 2017-06-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]