Jeszcze dzień życia (książka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jeszcze dzień życia
Autor Ryszard Kapuściński
Tematyka wojenna
Typ utworu reportaż, esej
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Warszawa
Język polski
Data wydania 1976
Wydawca Czytelnik

Jeszcze dzień życia – książka Ryszarda Kapuścińskiego w całości poświęcona wojnie domowej w Angoli.

Zawiera doświadczenia i refleksje autora z początków (1974-1975) zakończonego w 2002 roku konfliktu. Pierwsze wydanie (20 000 egzemplarzy) ukazało się w roku 1976 nakładem wydawnictwa Czytelnik. Kilkukrotnie wznawiane.

Rozdział Zamykamy miasto opisuje wyludnienie Luandy, głównie przez europejskich osadników. Sceny frontowe opisują podróż Kapuścińskiego do Caxito na froncie północnym oraz do Bengueli, Balombo, Lubango, Pereira de Eca oraz Humbe na froncie południowym. Rozdział Depesze opowiada o sytuacji w stolicy kraju na krótko przed ofensywą sił południowoafrykańskich, UNITA oraz FNLA. Zawiera także zapis korespondencji teleksowej pomiędzy Ryszardem Kapuścińskim a Polską Agencją Prasową. Ostatni rozdział, zatytułowany A B C to zbiór najważniejszych informacji dotyczących ówczesnej Angoli i jej historii.

Film[edytuj | edytuj kod]

W 2018 w Cannes premierę miała animacja (reż. Damian Nenow i Raúl de la Fuente) stworzona na podstawie książki. Polska premiera filmu odbyła się podczas 18 MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu[1].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]