Narodowy Front Wyzwolenia Angoli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Angola
Godło Angoli
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Angoli

Wikiprojekt Polityka

Narodowy Front Wyzwolenia Angoli (port. Frente Nacional de Libertação de Angola, FNLA) - angolska chadecko-konserwatywna partia polityczna, wcześniej ruch partyzancki.

Organizacja pod tą nazwą powstała na początku lat 60. Jej liderem został Holden Roberto. W okresie walk o niepodległość FNLA był jednym z trzech najważniejszych - obok Ludowego Ruchu Wyzwolenia Angoli (MPLA) oraz Narodowego Związku na rzecz Całkowitego Wyzwolenia Angoli (UNITA - powstałego w 1966 na skutek rozłamu w FNLA) - ugrupowań wyzwoleńczych. Organizacja zyskała militarne poparcie ChRL i Rumunii[1] a także Izraela i Francji[2][3].

Portugalczycy z Angoli wycofali się w 1975 roku i niemal natychmiast wybuchła w tym kraju wojna domowa. FNLA wystąpiła przeciw MPLA, ale szybko straciła swoje wpływy - decydującą rolę w szeregach opozycyjnej partyzantki przejęła UNITA. W 1992 roku organizacja przekształciła się w partię polityczną i wystartowała w wyborach parlamentarnych.

Przypisy

  1. Wright, George (1997). The Destruction of a Nation: United States Policy Towards Angola Since 1945. s. 57.
  2. Beit-Hallahmi, Benjamin (1988). The Israeli Connection: Whom Israel Arms and Why. s. 65.
  3. Walker, John Frederick (2004). A Certain Curve of Horn: The Hundred-Year Quest for the Giant Sable Antelope of Angola. s. 143.