Przejdź do zawartości

Jeziora Babskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jeziora Babskie
Ilustracja
Jezioro Ully, jedno z pięciu Jezior Babskich
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Równina Wrzesińska

Morfometria
Powierzchnia

łącznie 22 ha

Hydrologia
Rodzaj jeziora

wytopiskowe

Położenie na mapie gminy Pobiedziska
Mapa konturowa gminy Pobiedziska, na dole po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jeziora Babskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jeziora Babskie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jeziora Babskie”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, blisko prawej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jeziora Babskie”
Ziemia52°25′36″N 17°22′10″E/52,426667 17,369444
Mapka jeziora
Mapa jezior Babskich

Jeziora Babskie – grupa pięciu jezior w Polsce, zlokalizowanych na Równinie Wrzesińskiej[1], w kompleksie Lasów Czerniejewskich, w gminie Pobiedziska, pomiędzy Wagowem, Jeziercami i Nekielką. Jeziora te leżą w obrębie Parku Krajobrazowego Promno[2].

Charakterystyka i morfometria

[edytuj | edytuj kod]

Grupa (ciąg) jezior zlokalizowany jest w płytkiej rynnie polodowcowej na południe od Jezierców. Rynną płynie ciek Baba (dopływ Cybiny), który zasila zespół jezior Babskich na osi północ-południe:

Jeziora otacza teren pagórkowaty porośnięty gęstymi borami sosnowymi i lasami mieszanymi, w tym na południe od Jezierców 200-letni bór sosnowy z domieszką dębów, grabów i jesionów. Na południowym brzegu jeziora Baba rosną: sosna zwyczajna (obwód 270 cm) i grupa dębów o obwodzie do 500 cm. Jedno z jezior chroni rezerwat przyrody Okrąglak.

Turystyka

[edytuj | edytuj kod]

Przy leśniczówce Jezierce znajduje się duży parking dla turystów. Wokół jezior prowadzi ścieżka dydaktyczna oznaczona wizerunkiem sowy[3].

Nad jeziorem Ul stoi kamień pamiątkowy Jeden Świat – jedno przyrzeczenie, ustawiony na 100-lecie skautingu i 90-lecie harcerstwa w Kostrzynie w miejscu obozów i biwaków wielu pokoleń harcerzy. Głaz wystawili harcerze z Kostrzyna 1 sierpnia 2007[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Regiony fizycznogeograficzne Polski po zmianach w 2018 r. [online], warmaz.pl, 2018 (pol.).
  2. Położenie i krajobraz. [w:] Park Krajobrazowy Promno [on-line]. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. [dostęp 2019-07-17].
  3. Z sową wokół jezior Babskich. [w:] wozking.pl [on-line]. [dostęp 2014-05-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)].
  4. napis na tablicy in situ

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]