Jeziora Babskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa jezior Babskich

Jeziora Babskie – grupa pięciu jezior w Polsce, zlokalizowanych na pograniczu Pojezierza Gnieźnieńskiego i Równiny Wrzesińskiej w kompleksie Lasów Czerniejewskich w gminie Pobiedziska, pomiędzy Wagowem, Jeziercami i Nekielką. Jeziora te leżą w obrębie Parku Krajobrazowego Promno[1].

Charakterystyka i morfometria[edytuj | edytuj kod]

Grupa (ciąg) jezior zlokalizowany jest w płytkiej rynnie polodowcowej na południe od Jezierców. Rynną płynie ciek Baba (dopływ Cybiny), który zasila zespół jezior Babskich na osi północ-południe:

Jeziora otacza teren pagórkowaty porośnięty gęstymi borami sosnowymi i lasami mieszanymi, w tym na południe od Jezierców 200-letni bór sosnowy z domieszką dębów, grabów i jesionów. Na południowym brzegu jeziora Baba rosną: sosna zwyczajna (obwód 270 cm) i grupa dębów o obwodzie do 500 cm. Jedno z jezior chroni rezerwat przyrody Okrąglak.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przy leśniczówce Jezierce znajduje się duży parking dla turystów. Wokół jezior prowadzi ścieżka dydaktyczna oznaczona wizerunkiem sowy[2].

Nad jeziorem Ul stoi kamień pamiątkowy Jeden Świat – jedno przyrzeczenie, ustawiony na 100-lecie skautingu i 90-lecie harcerstwa w Kostrzynie w miejscu obozów i biwaków wielu pokoleń harcerzy. Głaz wystawili harcerze z Kostrzyna 1 sierpnia 2007[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Położenie i krajobraz. W: Park Krajobrazowy Promno [on-line]. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. [dostęp 2019-07-17].
  2. Z sową wokół jezior Babskich. W: wozking.pl [on-line]. [dostęp 2014-05-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)].
  3. napis na tablicy in situ

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]