Jezioro Żółwińskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Żółwińskie
Ilustracja
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Żółwino
Region Uznam i Wolin
Morfometria
Powierzchnia 42 ha
Głębokość
• maksymalna

5 m
Hydrologia
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Wolin
Mapa konturowa gminy Wolin, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Żółwińskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Żółwińskie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Żółwińskie”
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa konturowa powiatu kamieńskiego, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Żółwińskie”
Ziemia53°56′36″N 14°33′52″E/53,943333 14,564444
Mapa wyspy Wolin z zaznaczonym jeziorem

Jezioro Żółwińskiejezioro rynnowe, położone jest w centralnej części wyspy Wolin w woj. zachodniopomorskim przy miejscowości Żółwino.

Brzegi jeziora są porośnięte trzciną. Podczas prac archeologicznych w okolicach zbiornika odnaleziono ślady cmentarzyska kultury łużyckiej z przełomu epoki brązu i żelaza[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Woliński Park Narodowy, www.wolinpn.pl [dostęp 2020-09-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Turystyczne szlaki gminy Wolin. W: Danuta Jeżowska, Krzysztof Próchniewicz: Wolin – miasto i gmina. 1996, s. 49. ISBN 83-906309-0-7.