Warnowo Zachodnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Warnowo
Warnowo Zachodnie
Ilustracja
Jezioro widziane z południowego brzegu
Położenie
Państwo  Polska
Region Uznam i Wolin
Morfometria
Powierzchnia 10,56 ha
Głębokość
• średnia
• maksymalna

1,3 m
2,1 m
Położenie na mapie gminy Wolin
Mapa konturowa gminy Wolin, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Warnowo”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Warnowo”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Warnowo”
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa konturowa powiatu kamieńskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Warnowo”
Ziemia53°56′02″N 14°32′35″E/53,933889 14,543056

Warnowo Zachodnie[1]jezioro na wyspie Wolin, położone w gminie Wolin, w powiecie kamieńskim, w woj. zachodniopomorskim.

Jego powierzchnia wynosi 10,56 ha[2], średnia głębokość 1,3 m, a maksymalna głębokość 2,1[3]. Charakterystyczną cechą jeziora jest kryptodepresja, w której dno jeziora znajduje się na poziomie 0,7 m poniżej poziomu morza[3]. Według typologii rybackiej jest to jezioro linowo-szczupakowe[2].

Jezioro znajduje się w obrębie Wolińskiego Parku Narodowego, w Obwodzie Ochrony Warnowo położonym północno-wschodnim rejonie parku. Na południe i wschód od jeziora leży wieś Warnowo.

Warnowo Zachodnie i Rabiąż łączy kanał o głębokości 70 cm, szerokości 3,5 m i długości ok. 100 m, w dużym stopniu zarośnięty[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych: Wykaz polskich hydronimów. s. 367.
  2. a b NB-2 Wody powierzchniowe przeznaczone do bytowania ryb karpiowatych w warunkach naturalnych oraz umożliwiające migrację ryb. Szczecin: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
  3. a b Marek Szwarc: Ogólne informacje na temat Obwodu Ochrony Warnowo. Woliński Park Narodowy. [dostęp 2018-05-13].
  4. 6.1.1 Sieć rzeczna na terenie gminy.. W: Krzysztof Dąbrowski: Gminny Program Ochrony Środowiska dla gminy Wolin. Związek Gmin Wyspy Wolin. Międzyzdroje: 2005-09, s. 36.