Jezioro Domysłowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Domysłowskie
Położenie
Państwo  Polska
Region Uznam i Wolin
Morfometria
Powierzchnia 47,28 (52) ha
Głębokość
• średnia
• maksymalna

1,9 m
3,1 (7) m
Położenie na mapie gminy Wolin
Mapa konturowa gminy Wolin, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Domysłowskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Domysłowskie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Domysłowskie”
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa konturowa powiatu kamieńskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Domysłowskie”
Ziemia53°56′14″N 14°34′12″E/53,937222 14,570000

Jezioro Domysłowskiejezioro na wyspie Wolin, położone w gminie Wolin, w powiecie kamieńskim, w woj. zachodniopomorskim. Jezioro znajduje się w obrębie Wolińskiego Parku Narodowego, w Obwodzie Ochrony Warnowo położonym w jego północno-wschodniej części.

Powierzchnia jeziora wynosi 47,28 ha (inne źródła 52 ha[1]), średnia głębokość 1,9 m, a maksymalna głębokość 3,1 m[2] (inne źródła podają 7 metrów[1]). Charakterystyczną cechą tego akwenu jest kryptodepresja, w której dno jeziora znajduje się na poziomie 1,8 m p.p.m.[2] Według typologii rybackiej jest to jezioro linowo-szczupakowe[3].

Na północny wschód od Jeziora Domysłowskiego leży Jezioro Czajcze, oddzielone poprzez wał ziemny i las. Jeziora są połączone poprzez Lewińską Strugę. Na wschód od jeziora leży wieś Domysłów.

Duże powierzchnie roślinności łąkowej znajdują się na południowym obrzeżu jeziora. Na południowo-zachodnim krańcu jeziora jest rzadkie stanowisko zarośli łozowowych[4]. Pomiędzy jeziorami: Czajczym a Domysłowskim występuje szuwar turzycy błotnej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Turystyczne szlaki gminy Wolin. W: Danuta Jeżowska, Krzysztof Próchniewicz: Wolin - miasto i gmina. 1996, s. 49. ISBN 83-906309-0-7.
  2. a b Marek Szwarc: Ogólne informacje na temat Obwodu Ochrony Warnowo. Woliński Park Narodowy. [dostęp 2018-05-13].
  3. NB-2 Wody powierzchniowe przeznaczone do bytowania ryb karpiowatych w warunkach naturalnych oraz umożliwiające migrację ryb. Szczecin: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
  4. Salicetum pentanoro-cinereae

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Turystyczne szlaki gminy Wolin. W: Danuta Jeżowska, Krzysztof Próchniewicz: Wolin – miasto i gmina. 1996, s. 49. ISBN 83-906309-0-7.