Jezioro Czajcze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Czajcze
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Pojezierze Wolińskie

Morfometria
Powierzchnia

81 ha

Głębokość
• maksymalna


8 m

Położenie na mapie gminy Wolin
Mapa konturowa gminy Wolin, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czajcze”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czajcze”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czajcze”
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa konturowa powiatu kamieńskiego, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Czajcze”
Ziemia53°56′36″N 14°33′52″E/53,943333 14,564444

Jezioro Czajczejezioro na wyspie Wolin w gminie Wolin, w powiecie kamieńskim, w woj. zachodniopomorskim.

Drugie co do wielkości jezioro wyspy Wolin (pierwsze Koprowo). Zbiornik ma kształt podkowy. Półwysep, który wcina się w jezioro, jeszcze 160 lat temu był wyspą. W XI–XII wieku dawała schronienie mieszkańcom okolicznych grodów przed najeźdźcą, o czym świadczą zachowane ślady wałów obronnych. Wschodni brzeg jeziora jest piaszczysty.

Z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego na okazałym głazie umieszczono okolicznościową tablicę. Nie on jednak przyciąga uwagę turystów, ale drugi okaz wynurzający się z wody. Ten polodowcowy głaz, mający ponad 7 metrów w obwodzie, jak głosi legenda był miejscem wygrzewania się wyder, stąd nazwa Wydrzy Głaz. Dziś zwierząt tych tu nie widać, spotkać można natomiast m.in. łabędzie nieme, czaple, brodźce, bąki, trzcianki, perkozy i całe gromady kaczek. Ptactwo ma dobry żer w postaci ryb, żab i bogactwa owadów.

Wydrzy Głaz położony w północnej części małego półwyspu nad Jeziorem Czajczym
Mapa wyspy Wolin z zaznaczonym jeziorem

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Brzegiem jeziora oraz wokół rozdzielającego jezioro na dwie części półwyspu wytyczony jest szlak turystyczny zielony Szlak pieszy przez Pojezierze Warnowsko-Kołczewskie[1][2], prowadzący z Międzyzdrojów[3] do węzła szlaków turystycznych w Świętouściu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Woliński Park Narodowy, www.wolinpn.pl [dostęp 2020-09-25].
  2. Międzyzdroje zapraszają na szlak | Kamienskie.info, kamienskie.info [dostęp 2020-09-25].
  3. Woliński Park Narodowy, www.wolinpn.pl [dostęp 2020-09-25].
  4. Poi, Pomorze Zachodnie Travel [dostęp 2020-09-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Turystyczne szlaki gminy Wolin. W: Danuta Jeżowska, Krzysztof Próchniewicz: Wolin – miasto i gmina. 1996, s. 48. ISBN 83-906309-0-7.