Jezioro Długie (Poleski Park Narodowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Długie
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie

Położenie na mapie gminy Urszulin
Mapa konturowa gminy Urszulin, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Długie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Długie”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Długie”
Położenie na mapie powiatu włodawskiego
Mapa konturowa powiatu włodawskiego, po lewej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Długie”
Ziemia51°27′17,6″N 23°10′12,2″E/51,454889 23,170056

Jezioro Długie – śródleśne jezioro o charakterze dystroficznym, położone na terenie Poleskiego Parku Narodowego (gmina Urszulin, powiat włodawski, województwo lubelskie).

W latach 50. XX wieku powierzchnia jeziora wynosiła 28,4 ha. W kolejnych latach odnotowano znaczący przyrost roślinności nawodnej i szuwarowej (ok. 15% tafli). Na dnie jeziora dobrze zachowały się łąki ramienicowe. Akwen otacza torfowisko[1].

Jezioro nie jest dostępne dla turystów – nie przebiega nad nim żaden szlak turystyczny, ani ścieżka przyrodnicza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz J. Chmielewski, Beata Sielewicz, Iwona Butrym: Zmiany strukturalne i funkcjonalne ekosystemów jeziornych na tle zmian struktury ekologiczne rejonu Poleskiego Parku Narodowego w ciągu ostatnich 40 lat. W: Stanisław Radwan (red.): Ochrona ekosystemów wodnych w Polskim Parku Narodowym i jego otulinie. Lublin: Akademia Rolnicza w Lublinie. Towarzystwo Wolnej Wszechnicy Polskiej Oddział w Lublinie, 1995, s. 101. ISBN 83-86172-13-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]