Jezioro Kiersztanowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kiersztanowskie
Położenie
Państwo  Polska
Województwo  warmińsko-mazurskie
Miejscowości nadbrzeżne Kiersztanowo
Morfometria
Powierzchnia 1,486 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

4,3 km
0,5 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

25 m
32,5 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Dajna
Rzeki wypływające Dajna
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kiersztanowskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kiersztanowskie”
Ziemia53°56′51,3″N 21°14′26,4″E/53,947583 21,240667

Jezioro Kiersztanowskiejezioro rynnowe na Pojezierzu Mrągowskim w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mrągowo.

Jezioro ma powierzchnię 148,6 ha, długość 4,3 km, szerokość do 490 m i maksymalną głębokość 32,5 m. Jego oś ukierunkowana jest na linii północ – południe.

Na południowym krańcu jeziora położona jest wieś Kiersztanowo. Przez Kiersztanowo przepływa odcinek rzeki Dajny, łączący jezioro Juno z Jez. Kiersztanowskim. Od wschodniej strony jeziora położona jest wieś Lembruk. Na wzgórzu morenowym obok wsi w czasie II wojny światowej znajdował się zespół radiostacji obsługujących Wilczy Szaniec. W sezonie turystycznym po jeziorze kursuje prom spacerowy. Łączy on pole biwakowe na wschodnim brzegu jeziora z ośrodkiem wypoczynkowym położonym na drugiej stronie jeziora koło wsi Gizewo.

Rzeka Dajna łączy Jez. Kiersztanowskie z Jez. Dejnowa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Bałdowski, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, Sport i Turystyka, Warszawa, 1977, ​ISBN 83-217-2343-8