Jezioro Nasera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Nasera
Zbiornik Nasera, Jezioro Nubia
Ilustracja
Jezioro Nasera widziane z Abu Simbel
Położenie
Państwo

 Egipt
 Sudan

Morfometria
Powierzchnia

5250 km²

Wymiary
• max długość


510 km

Głębokość
• maksymalna


180 m

Objętość

157 km³

Hydrologia
Rodzaj jeziora

zaporowe

Położenie na mapie Egiptu
Mapa konturowa Egiptu, na dole nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Nasera”
Ziemia23°12,0′N 32°48,6′E/23,200000 32,810000
Położenie jeziora Nasera

Jezioro Nasera (Zbiornik Nasera, Jezioro Nubia, ang. Lake Nasser, arab.: بحيرة ناصر; transliteracja: Buhayrat Nasir) – sztuczny zbiornik zaporowy powstały w wyniku przegrodzenia Nilu Wysoką Tamą Asuańską w 1971 r.

Jest to jedno z największych sztucznych jezior świata: jego powierzchnia wynosi 5250 km², długość 510 km, pojemność całkowita 157 km³, a głębokość sięga 180 m. Ciągnie się ono od Asuanu przez Nubię aż do Wadi Halfa w Sudanie. W 83% znajduje się na terytorium Egiptu i tu nosi imię Gamala Abdel Nasera, w Sudanie (17% całkowitej powierzchni) nazywane jest jeziorem Nubia.

Jego utworzenie pozwoliło uregulować bieg Nilu, zapobiegać powodziom, rozwinąć żeglugę i rybołówstwo oraz produkcję energii elektrycznej. Jednocześnie jednak jego utworzenie spowodowało ewakuację ludności z tych terenów, pola rolników przestały być użyźniane w naturalny sposób. Rolnicy zaczęli więc stosować duże ilości nawozów sztucznych, co znacznie zwiększyło koszty produkcji rolniczej[potrzebny przypis]. Nawadnianie pól doprowadziło do znacznego zasolenia gleb[potrzebny przypis]. Spowodowało to również zniszczenie wielu stanowisk archeologicznych. Najcenniejsze zabytki z tych terenów (m.in. świątynia Ramzesa II w Abu Simbel) zostały jednak rozłożone na części i przeniesione w inne, bezpieczne miejsca.

W latach 90. XX wieku Husni Mubarak rozpoczął wielkie projekty irygacyjne – doprowadzenie wody z Nilu Kanałem Szajcha Zajida (z największą na świecie stacją pomp Mubarak Pumping Station) do oazy Charga i innych w okolicach jezior Toszka.

Na południowy zachód od Jeziora Nasera znajduje się świątynia Maharraka (Maharraquah).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]