Asuan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Asuan
‏أسوان‎
ilustracja
Flaga
Flaga
Państwo

 Egipt

Muhafaza

Asuan

Wysokość

106 m n.p.m.

Populacja (2002)
• liczba ludności


220 000

Położenie na mapie Egiptu
Mapa konturowa Egiptu, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Asuan”
Ziemia24°05′N 32°56′E/24,083333 32,933333
Nieukończony obelisk w Asuanie
Widok wzdłuż jednej z głównych ulic Asuanu, łączącej stację kolejową z nabrzeżem Nilu

Asuan (arab. أسوان, Aswan, Aswān [ʔɑsˈwɑːn][1]) – miasto na południu Egiptu i zarazem stolica gubernatorstwa o tej samej nazwie. Miasto położone jest na wschodnim brzegu Nilu, przy pierwszej katarakcie i jest z tego powodu celem wycieczek oraz ważnym centrum lokalnej turystyki.

W pobliżu, znajduje się starożytny kamieniołom sjenitu (czerwonego granitu), w którym znaleziono fragmenty rzeźb i nieukończony największy obelisk. Powyżej, na Nilu zbudowano Wysoką Tamę. Spiętrzenie wód doprowadziłoby do bezpowrotnego zniszczenia zabytków w Abu Simbel i na wyspie File. Dzięki pomocy UNESCO zabytki zostały przeniesione w wyżej położone miejsca. Poniżej Wysokiej Tamy, czyli bliżej samego miasta Asuan, znajduje się zbudowana na początku XX wieku Tama Asuańska, starsza i niższa od Wysokiej.

Na Nilu w pobliżu Asuanu, znajdują się dwie duże wyspyElefantyna oraz Wyspa Kitchenera. Na Elefantynie znajduje się hotel Oberoi oraz wioski nubijskie, a Wyspa Kitchenera stanowi jako całość ogród botaniczny.

Asuan to jedno z najbardziej suchych zamieszkanych miejsc na świecie. Z tego powodu w większości osad nubijskich po prostu nie ma dachów.

W mieście rozwinął się przemysł spożywczy, włókienniczy, skórzany oraz metalowy[2].

Historia Asuanu[edytuj | edytuj kod]

swn
n
t
niwt
Swnet (swn.t) w hieroglifach

Przez większość starożytności Asuan (gr. Syene, eg. Swnet) był bardzo ważnym miastem starożytnego Egiptu. W 331 p.n.e. znalazł się w państwie Aleksandra Wielkiego, a po jego rozpadzie w Państwie Ptolemeuszów.

Cesarz Oktawian August przyłączył Egipt wraz z Syene do Imperium rzymskiego. W roku 640 Asuan znalazł się w granicach Kalifatu Bagdadzkiego, a od 800 w podległym mu Państwie Aglabidów. Od roku 969 mieścił się w granicach Państwa Fatymidów, od 1171 Ajjubidów, a od 1250 państwa mameluków. Sułtan Selim I Groźny przyłączył w 1517 Syene i resztę Egiptu do Imperium osmańskiego. Dopiero w 1805 Asuan znalazł się w niepodległym Egipcie rządzonym przez Muhammada Alego, ale w 1849 znowu w państwie tureckim.

W 1882 doszło do interwencji brytyjskiej w Egipcie. Od tego czasu Asuan stał się jednym z najważniejszych miast okupowanego przez Brytyjczyków Egiptu, a od 1914 Protektoratu Brytyjskiego. Od 1922 roku Egipt cieszy się niepodległością, a Asuan jest dalej jednym z ważniejszych jego miast.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazewnictwo geograficzne świata, Zeszyt 2, Bliski Wschód. Warszawa: KSNG, 2004, s. 31.
  2. Asuan, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-05-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]