Jezioro Pątnowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Pątnowskie
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Konin
Wysokość lustra 84 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 2,83 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

4 km
1 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

2,6 m
5,5 m
Objętość 0,0073 km³
Hydrologia
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie Konina
Mapa konturowa Konina, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Pątnowskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Pątnowskie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Pątnowskie”
Ziemia52°18′17,68″N 18°17′03,00″E/52,304911 18,284167

Jezioro Pątnowskiejezioro wchodzące w skład ciągu jezior rynnowych tworzące wraz z jeziorami Mikorzyńskim i Ślesińskim 32-kilometrowy kanał żeglowny łączący Wartę z Gopłem.

Akwen jest włączony w otwarty układ chłodzenia pobliskich elektrowni ZE PAK, co sprawia, że jezioro jest przez cały rok podgrzewane. Dzięki temu dobre warunki rozwoju znajdują tu różne gatunki ryb, m.in. leszcz, karp, płoć, lin, amur biały, tołpyga biała i pstra, sandacz.

Nad jeziorem Pątnowskim znajdują się ośrodki wypoczynkowe chętnie odwiedzane przez amatorów sportów wodnych. Nieosłonięte brzegi oraz rozległy obszar sprzyjają wiatrom, co przyciąga miłośników żeglarstwa oraz windsurfingu.