Jezioro Sędańskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Sędańskie
Sędańsk, Sedańsk, Jezioro Sedańskie
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miejscowości nadbrzeżne

Sędańsk

Wysokość lustra

129,8 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

1,68 km²

Głębokość
• średnia
• maksymalna


2,6 m
6,1 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Sawica, Saska

Rzeki wypływające

Sawica

Położenie na mapie gminy wiejskiej Szczytno
Mapa konturowa gminy wiejskiej Szczytno, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Sędańskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Sędańskie”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Sędańskie”
Położenie na mapie powiatu szczycieńskiego
Mapa konturowa powiatu szczycieńskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Sędańskie”
Ziemia53°32′16,8″N 20°54′47,0″E/53,538000 20,913056

Jezioro Sędańskie[1] (Sędańsk, Sedańsk, Jezioro Sedańskie, niem. Seedanziger See[2]) – jezioro w Polsce położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Szczytno, na południowy zachód od Szczytna.

  • Pojemność – 4 650 tys. m³
  • Zlewnia całkowita 219,1 km²
  • Jezioro jest otwarte. Cieki wodne:
    • na północy wpływają wspólnym korytem łączące się powyżej rzeki:
    • na południu wypływa rzeka Sawica, która następnie wpływa do jeziora Sasek Mały

Jezioro owalne, lekko wydłużone z północy na południe, bez wyraźnych zatok, półwyspów i wysp. Północne brzegi są płaskie i podmokłe, północno-zachodnie strome, pozostałe łagodnie wzniesione. Jezioro otacza las i niewielkie ilości pól uprawnych. Otoczenie stanowią bory sosnowe, a bezpośrednio przy brzegach olsy. W rejonie ujścia Sawicy teren jest zabagniony. Przy północnym brzegu znajduje się wieś Sędańsk. Jezioro położone jest ok. 3 km na południowy zachód od Szczytna, na terenie obszaru Natura 2000. Dojazd wyłącznie drogą gruntową, przedłużeniem ul. Partyzantów.

Jezioro typu leszczowego. Miękkie, muliste, bujna roślinność zanurzona (ramienice), łąki podwodne. Na brzegu pałka i trzcina. Jak w wielu jeziorach regionu zbyt duże połowy spowodowały znaczne ograniczenie ilości ryb. Jezioro jest częścią trasy spływu kajakowego o nazwie Sawica-Saska.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]