Jezioro Wieckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy jeziora na Równinie Charzykowskiej. Zobacz też: jezioro na Równinie Tucholskiej.
Wieckie
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Jabłuszek Duży, Śluza
Region Równina Charzykowska
Wysokość lustra 155,5 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 0,92 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

3,6 km
0,6 km
Głębokość
• maksymalna

10,2 m
Hydrologia
Rzeki wypływające Wda
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Lipusz
Mapa konturowa gminy Lipusz, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wieckie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wieckie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wieckie”
Położenie na mapie powiatu kościerskiego
Mapa konturowa powiatu kościerskiego, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wieckie”
Ziemia54°04′32″N 17°40′11″E/54,075556 17,669722

Jezioro Wieckie (kasz. Wiecczé Jezoro) – jezioro rynnowe położone na Równinie Charzykowskiej w powiecie kościerskim województwa pomorskiego ("Lipuski Obszar Chronionego Krajobrazu"). Wieckie zajmuje powierzchnię 92 ha. Przed wojną zachodnim brzegiem jeziora przebiegała granica z Niemcami (jezioro znajdowało się w całości na terenie Polski. Według miejscowej legendy, pod głazem (leży on 50 m od brzegu i wystaje ponad poziom wody) w kształcie trumny spoczywa Władysław Jagiełło. W leżącej na wschodnim brzegu jeziora Śluzie znajdowała się do września 1939 roku strażnica Straży Granicznej. Wzdłuż jeziora prowadzi szlak spływów kajakowych. Z jeziorem Wieckim powiązany jest epizod z życia Agnieszki Osieckiej to właśnie tu autorka zinspirowana chwilą i jeziorem napisała tekst do piosenki Wielka woda.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]