Jezioro Wieckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wieckie
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Duży Jabłuszek, Śluza

Region

Równina Charzykowska

Wysokość lustra

155,5 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

0,92 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


3,6 km
0,6 km

Głębokość
• maksymalna


10,2 m

Hydrologia
Rzeki wypływające

Wda

Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy Lipusz
Mapa konturowa gminy Lipusz, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wieckie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wieckie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wieckie”
Położenie na mapie powiatu kościerskiego
Mapa konturowa powiatu kościerskiego, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wieckie”
Ziemia54°04′32″N 17°40′11″E/54,075556 17,669722

Jezioro Wieckie (kasz. Wiecczé Jezoro) – jezioro rynnowe położone na Równinie Charzykowskiej w powiecie kościerskim województwa pomorskiego ("Lipuski Obszar Chronionego Krajobrazu"). Wieckie zajmuje powierzchnię 92 ha. Przed wojną zachodnim brzegiem jeziora przebiegała granica z Niemcami (jezioro znajdowało się w całości na terenie Polski. Według miejscowej legendy, pod głazem (leży on 50 m od brzegu i wystaje ponad poziom wody) w kształcie trumny spoczywa Władysław Jagiełło. W leżącej na wschodnim brzegu jeziora Śluzie znajdowała się do września 1939 roku strażnica Straży Granicznej. Wzdłuż jeziora prowadzi szlak spływów kajakowych. Z jeziorem Wieckim powiązany jest epizod z życia Agnieszki Osieckiej to właśnie tu autorka zainspirowana chwilą i jeziorem napisała tekst do piosenki Wielka woda[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]